Джърнъл Къмюнити е името на мрежата, където читателите могат да обсъждат различни теми и да задават въпроси към изданието. Напук на кризата и трусовете, обзели борсите в САЩ и в целия свят, бизнес изданието Уолстрийт Джърнъл смени дизайна на онлайн версията си и пусна на 16 септември раздела Journal Community. Ключовата услуга Journal Community е социална мрежа за въпроси на читатели и дискусионни групи по различни теми. Тя позволява да се срещат потребители на сайта Уолстрийт Джърнъл със сходни вкусове и професии. Дискусионните групи могат да обсъждат различни теми, свързани с отраслите, за които пише вестникът. Освен това тази услуга позволява на читателите да задават въпроси и да коментират всеки материал на изданието. Journal Community е открита само за потребители, регистрирани с истинските си имена. Безспорно това е стъпка, която цели да запази силните позиции на изданието и да засили връзката с читателите. Според много медийни експерти именно пренасянето на съдържанието на печатните издания в Интернет и подсилването на интерактивността им са предпоставките, които могат да им гарантират оцеляване. През последните
месеци сме свидетели на много съкращения, намаляване на тиражите и спад в рекламните бюджети на редица американски вестници, затова обединяването с Интернет може само да бъде от полза на вестниците и списанията.
Социалните мрежи са явление, което са радва на все повече почитатели по целия свят. На Запад, и по-специално в САЩ, те вече са доказали своето място в света на медиите и дори в рекламния бизнес. Социалните мрежи се използват като алтернативен канал за разпространението на реклами и новини. Едни от най-далновидните и доказани имена в бизнеса са осъзнали нуждата и плюсовете на този тип нови медии и предприемат решителни действия в тази насока.
Социалните мрежи са инструмент, който в последните години донесе сериозни приходи от реклама, а и позволи на създателите си да натрупат солидно богатство. Последният актуален пример за това е създателят на може би най-популярната такава мрежа в момента Facebook. Той се казва Марк Цукърбърг и е само на 24
години. Тази година обаче се радва на състояние от 1.5 млрд. USD и дори попадна в класацията на сп. "Форбс" за 400-те най-богати хора на планетата. Самият Facebook неотдавна беше оценен на 15 млрд. USD от софтуерния гигант "Майкрософт".
Eдин от първите подобни проекти у нас стартира през месец май. Той е собственост на Максим Бехар и се нарича dotbulgaria.com.
в. Пари