Българските организации вече узряват за нуждата от цялостна PR стратегия. До съвсем скоро PR се възприемаше основно като практика на връзка с медиите, писане на пресрелийзи, показване на лице пред публиката, което да съобщи новина.
Сега вече PR-ът се възприема като следващата стъпка в израстването на българските компании. Признава се като необходимост за индивидуализирането на компанията и като още един фактор за спечелване на съзнанието на потребителя. Имиджът на организацията вече трябва да се планира, смятат българските предприемачи.
Силният корпоративен имидж е условие за устойчив и дълготраен успех на фирмата. На първо място, той има свойството да се превръща в пазарна сила, така че да понижава ценовата чувствителност на продуктите, които предлага организацията. Второ, силният организационен имидж намалява заменяемостта на продукта, той защитава организацията от атаките на конкуренцията и укрепва позициите й. И, на трето място, той улеснява достъпа на фирмата до различен тип ресурси - финансови, информационни, човешки и др.
Осъществяването на процеса на управление на корпоративния имидж е не само модерна практика, а и необходимост. Имиджът на организацията, цялостното му възприятие, разбиране и оценка е особен психологически процес на оформяне в съзнанието на потребителя, който включва имиджа на продукта, имиджа на потребителя, вътрешния имидж на организацията, имиджа на основателя или собственика, на персонала, визуалния имидж, социалния имидж и бизнес имиджа. Факторите, които формират тези компоненти, са функционалността на продукта, допълнителните услуги, които предлага компанията, стилът на живот на потребителя, културата на организацията, компетентността на персонала, дизайна и архитектурата на офиса, социалните действия на организацията и др. И за да е сигурно, че всички тези компоненти ще бъдат подредени в правилния ред, е необходим професионалист.
Какви са вариантите?
Външни подизпълнители
Понякога ползването на външен консултант спестява много време и пари на организацията. Eкспертността на външните компании (в повечето случаи тя е доказуема), опитът (в различни бизнес сфери и в част от компаниите като международно know how), както и ресурсният им капацитет са ключови елементи с положителен знак. Под въпрос е обаче доколко времето за навлизане в нова сфера от един консултант няма да е загубено за компанията, доколко въвлечеността му в проблема или стратегическото планиране ще е същото като на човек, работещ отвътре, и доколко дълбоко той ще влияе върху събитията вътре в компанията. Факт е, че външният консултант затова е външен, за да дава страничната гледна точка, и остава такъв - "чужденец" за организацията независимо от времето, през което я обслужва.
Ключовото вътрешно звено
Вътрешното звено може да се представлява от един човек или от цял екип по обслужване на PR стратегията на компанията. Естествено тя е свързана с дългосрочните цели на фирмата, както и с маркетинговата й политика.
Вътрешният PR специалист носи много плюсове за организацията. На първо място, той успява да усети фирмения дух, да заживее с пулса на организацията, да възприеме неписаните правила на нейния вътрешен живот. Навлизайки в дълбочина, той може да улови малките детайли, които могат да повлияят върху цялостния имидж. И като цяло при значим авторитет той може да влияе върху случващото се в компанията.
Лица от медиите и шоубизнеса
Преценката дали да бъде назначена известна личност трябва да се основава на предварителен анализ на имиджа на самата личност. Той ще повлияе и върху имиджа на организацията. Ако човекът не е познат в публичното пространство, лесно заедно с имиджа на организацията ще гради и своя. Но ако това е личност, за която обществото е изградило своето мнение, е важно да се проучи доколко този образ кореспондира с настоящите и бъдещите цели за изграждането на корпоративен имидж. Политическите PR специалисти (говорители) например носят отенъка на партията, която е била техен работодател и трудно могат да избягат от него, независимо дали симпатизират на политическата й доктрина. Артисти или други звезди от шоубизнеса пък носят елемента на развлекателност на бизнеса, от който идват, дори и да са добри специалисти. Преценката винаги ще е субективна. Обективизацията й може да се постигне, на първо място, чрез определяне на дългосрочни цели за изграждането на корпоративния имидж и оттук определяне на измерими ключови качества, които трябва да притежава този човек.
Източник: в. Дневник