Нон стоп в интернет и по страниците на печата PR компании предлагат модерни и нестандартни идеи и стратегии за популяризиране на проекти, дейности, личности и продукти. Абревиатурата PR вече не е просто непознатото съкращение от английското Public Relations, тя е неизменна част от живота на българските институции, политици, бизнесмени, шоу звезди...
Сигурно са прави експертите, които твърдят, че PR днес е изключително важна дейност за бизнеса и основен инструмент за неговия успех. Традиционните начини за реклама изпитват глад за потребителско внимание.
Същото можем да кажем и за другите публични дейности в държавата. Днес без добре изработена PR-стратегия трудно могат да се наложат в обществото политически партии и лидери, държавни ръководители, музиканти, певци, актьори...
Не случайно в последните години една от най-търсените специалности в българските университети е Връзки с обществеността. Подобно на развития свят, и в България, дейностите, свързани с изграждането на позитивен образ на личности и компании, започват да се превръщат в индустрия, а конкуренцията между различните играчи става все по-ожесточена. Да привлечеш клиент, означава да употребиш всички възможни методи на убеждението, но в последствие същият този клиент изисква и конкретни резултати. Ако те не са налице, бъдещето на използваната PR-компания е заложено на карта.
С развитието на пазарната икономика в България нуждата от специалисти по връзки с обществеността нарасна неимоверно бързо. Макар и да не разтръбяват това, множество български политици и бизнесмени се допитват до тези експерти, дори за най-дребните имиджови подробности. Достатъчно е да се вгледаме в образа на Надежда Михайлова от десницата през годините, за да заключим, че толкова сериозна еволюция и премереност в поведението и в начина й на обличане и говорене на обществени места е трудно постижима без намесата на специалист. И това е добре. Все пак и в България обичаме да виждаме приветливи, поддържани и добре изглеждащи публични личности. Едва ли има и българин, който да не си спомня перфектно проведената PR кампания на бившия български цар Симеон Сакскобургготски, която след дългогодишното му изгнание в Испания го възкачи на поста министър-председател. Впоследствие реалността го демитологизира, но PR-ите си бяха свършили добре работата и той управлява държавата в продължение на един 4-годишен мандат.
За разлика от него обаче, който по презумпция още от малък бе обучен и образован как да се държи във висшите среди, за голямата част от българските политици, расли в условията на комунизма, това беше тера инкогнита. Същото може да се каже и за множеството съвременни публични личности във всякакви други области. Така, за да създаде възможно най-положителния образ на своя клиент, PR-ът освен всичко друго, е задължен да го научи и на някои детайли от протоколен характер - как да става и сяда, как да се храни, как да прикрие някой свой недостатък, та дори как и кога да се усмихва. Много често разбира се, в името на по-добрия имидж се спестяват някои тъмни страни от биографията на личността, тръгнала да гради кариера в общественото пространство. Но това е практика навсякъде по света. Кой кого ще успее да надвие в битката за извличане на дивиденти и как да стане това по възможно най- ефективния начин? Това е основният въпрос, на който се стремят да отговорят всички уважаващи себе си компании за PR-дейности и в България.
Все по-голям интерес от маркетингова гледна точка представляват т. нар. събитийни прояви на компании, институции, личности. Освен за перфектно издържана предварителна информация под формата на хартиен или електронен носител, PR-специалистът се грижи и за добрия кетъринг. Защото знае, че човешката природа е такава, че много често одобряваш нещо, след като си похапнал обилно в негова чест. Но и тук си има тънкости и те трябва да бъдат своевременно взети предвид. Така например, не е добра идеята на мюсюлманин да сервираш свинско месо или на вегетарианец да предложиш само кебапчета. Изискаността на блюдата също е от важно значение и издава естетическите виждания на клиента, в полза на когото са поръчани. По отношения на публичните събития специалистът по връзки с обществеността знае, че е много важно да осигури и присъствието на възможно повече журналисти - най-лесният и добър начин да се популяризира конкретна инициатива. Не по-лесна е задачата да бъдат накарани представителите на медиите да се почувстват значими и потребни. Затова често ставаме свидетели как PR-ът ухажва и по всякакъв начин се стреми да угоди на журналистическите екипи, особено ако те представляват влиятелна медия със значителен пазарен дял на българска територия.
Ако всичко, за което говорихме досега, бъде изработено безпогрешно и с точно попадение в целта, успехът на която и да било компания, личност или институция е гарантиран поне на 50 на сто. А какво по-хубаво от това да спечелиш наполовина битката, още преди тя да е започнала?
Красимир Мартинов, БНР
Източник: yvox.net