И най-консервативните компании прегърнаха интернет рекламата Фирмите за потребителски стоки досега не бяха сигурни в ефекта от присъствието на марките им в мрежата "Дневник" | 26, 15:36

26 април 2006 Рі.

Досега компаниите за пакетирани стоки, предлагащи от шоколадови десерти до газирани напитки и козметика, се държаха консервативно и изоставаха по размер на инвестициите в онлайн рекламирането. Те залагаха най-вече на телевизионната реклама, която все още се възприема като най-подходящата за потребителските стоки. България също не прави изключение и през последните години ясно се оформи тенденцията най-активни рекламодатели в интернет да са телекомите, финансовите институции и вносителите на автомобили, но не и компаниите за потребителски стоки, потвърждават представители на водещите портали.

Очевидно обаче скоро и тази последна крепост на традиционната реклама ще бъде превзета, след като компании като "Крафт фуудс" и "Дженерал милс" стават все по-смели в уебекспериментите си и с всяка изминала година увеличават бюджетите си за онлайн реклама. "Дженерал милс", производител на зърнените закуски Cheerios, официално обяви, че планира двойно увеличение на инвестициите си в интернет реклама за тази година. Едновременно с това от маркетинг отдела на "Крафт фуудс" съобщиха, че за 2006 г. компанията ще засили присъствието на всичките си марки в уебпространството и ще удвои онлайн кампаниите си.

Увеличението на обемите, инвестирани в интернет реклама, определено ще е за сметка на традиционните рекламни форми като телевизия и списания, твърдят още анализатори от комуникационния бранш. Те допълват, че тенденцията на увеличаване дела на онлайн рекламата в комуникационния микс ще даде нов тласък на приходите на интернет компаниите като Yahoo, "Гугъл" и др.

Всички таргет групи - в мрежата

Причината, поради която и компаниите за потребителски стоки избират да заложат на интернет рекламата, е, че все по-голяма част и от техните таргет групи търсят информация и забавление в глобалната мрежа. "Работата ни е да инвестираме рекламните си бюджети в онези медии, които са атрактивни за потребителите ни", обяснява Джон Гелъуей, вицепрезидент на маркетинг отдела на "Пепси". По неговата преценка през тази година интернет рекламата ще привлече между 5% и 10% от общите комуникационни обороти на компаниите. За сравнение - преди пет години този показател е бил около 1%. Това сериозно нарастване ще бъде постигнато и благодарение на компаниите за потребителски стоки, които според данни на "TNS медия интелиджънс" за САЩ са осигурили 11% от всички инвестиции на американския рекламен пазар. Въпреки сериозното си присъствие в комуникационните сегменти обаче засега компаниите за потребителски стоки не се доверяват много на интернет - едва 1.6% от рекламните им бюджети се вливат в мрежата, докато при останалите фирми средно този показател е 5.8%, сочат още резултатите от проучването на "TNS медия интелиджънс". "Компаниите за потребителски стоки са сред клиентите, на които възлагаме най-големи надежди", казва Уенди Милард, директор продажби в Yahoo. По думите й в Yahoo работят сериозно за "преодоляване резистентността на компаниите по отношение на интернет рекламата".

Защо чак сега

За възхода на интернет рекламата се говори отдавна, а прогнозите за ръст на обемите станаха ежедневие. Защо обаче досега компаниите за потребителски стоки се дърпаха от възможността да използват глобалната мрежа за реклама? "Пакетираните стоки като бира, паста за зъби и шоколадови десерти все още се продават основно в хипермаркетите, докато компютрите и финансовите услуги се пазаруват основно онлайн", обяснява Джон Суолън, старши анализатор в TNS. "Интернет е предпочитан от кредитните институции, защото рекламният банер директно препраща към сайта на съответната институция, където благодарение на онлайн банкирането могат да се извършват финансови операции. Тази схема обаче е неприложима при потребителските стоки", допълва Суолън. Така на интернет рекламата й се наложи да докаже на компаниите за пакетирани стоки, че присъствието на марките им в мрежата печели потребители, макар пазаруването да е офлайн. За тази цел интернет компаниите разработиха специално изследвания за ефективността на предлаганата от тях реклама. Сега, след като интернет рекламата намери начин за измерване на ефекта от нея, няма какво да застане на пътя й като универсален и широко използван комуникационен канал, категорични са рекламистите. По материали от чуждестранния печат


"Гугъл" отчете 60 на сто ръст на печалбата

Ръст на печалбата от 60% отчете за първото тримесечие най-известната интернет търсачка в света "Гугъл" (Google). Така компанията надмина прогнозите на анализаторите и затвърди позициите си на най-популярно средство за реклама в глобалната мрежа, предаде АП през миналата седмица.

В абсолютно изражение за първите три месеца на годината печалбата на "Гугъл" е достигнала 592.3 млн. долара (или 1.95 долара на акция) в сравнение с 369.2 млн. долара преди година. За първи път в седемгодишната история на компанията приходите й надхвърлят 2 млрд. долара, достигайки 2.25 млрд. долара. Това е с почти 80% повече в сравнение с 1.26 млрд. долара, постигнати през съответния период на 2005 г.

В края на март делът на "Гугъл" от американския пазар на интернет търсачки е бил 42.7%, а делът на другата най-популярна търсачка - Yahoo, в момента е 28 на сто.

 

 

Източник: www.dnevnik.bg

« Обратно