Доскоро наблюдавахме Олимпийските игри само по телевизията (или на живо, ако сме късметлии), но през 2018 г. е много по-вероятно да сте ги проследили от телефона си. И не става въпрос само за излъчването от самите състезания, но и съдържанието от Пьончанг, публикувано в социалните медии.
Еволюцията на социалните медии по време на Олимпийските игри
Макар Twitter, Facebook и Snapchat да се конкурират в надпреварата, според някои Instagram с неговите истории открадна шоуто тази година. Instagram историите са идеалният начин да се улови атмосферата на олимпиадата и вълненията, които са особено важни за такова събитие.
По време на олимпиадата Джорджия Сапонас, дигитален директор на Канадския олимпийски комитет, сподели, че Instagram историите са фактор от голямо значение. „По-важно отвсякога е да разполагаме със съдържание, което е грабващо, развлекателно и вълнуващо, като включваме възможно повече видео“, добавя тя.
Независимо дали става въпрос за кадри от подготовката или от терена, Instagram историите предоставят много по-вълнуващо и ангажиращо съдържание. С опцията за избиране на „Акценти“ историите се запазват в лента над профилните публикации, а задържането им там ги прави по-ценни.
Пример за това е сноубордистът Шон Уайт – трикратен олимпийски златен медалист. В неговите Instagram истории станахме свидетели на пътя му от качването на самолета за Южна Корея до стълбичката на победителите. В платформата Уайт се обръща директно към феновете, споделяйки преживяванията си между състезанията. Малко след победата Шон отбеляза още едно постижение – 1 млн. последователи в Instagram.
Нова възможност за бизнесите
Освен начин да бъдем в крак със събитията, Instagram историите разкриват нови бизнес хоризонти. След правните промени на Международния олимпийски комитет от 2016 г. спортистите могат да участват в реклами извън тези на основните спонсори. Така вече наблюдаваме партньорства между брандове и атлети, които се осъществяват именно чрез спонсорирани Instagram истории. Разглеждането им от хиляди потребители води до ползи за бизнесите като нови последователи и диалози с потребители.
В Пьончанг тази година бронзовият медалист Марк МакМорис например си сътрудничеше с Кралската канадска банка – RBC, промотирайки тяхната карта Avion с Instagram истории, спонсорирани от RBC. Същото се отнася и за състезателката по фигурно пързаляне Теса Въртю, която с историите си промотираше своето Virtue x Victory яке с марка Hudson Bay.
Изводи
Зимните Олимпийски игри тази година може да са приключили, но бизнесите не бива да приемат това като еднократна възможност. Партньорствата със спортисти могат спокойно да продължат и след края на подобно събитие, имайки предвид значението на инфлуенсър маркетинга, който се очаква да заеме централно място през 2018 г.
Споменаването на бизнес от Instagram инфлуенсър обаче няма да е ефикасно, ако хилядите потребители не са правилната аудитория. Затова партньорството трябва да е подходящо и в двете посоки – няма логика например марка дрехи за сноубордисти да си сътрудничи със състезател по фигурно пързаляне.
И не забравяйте да рекламирате историите в Instagram, за да увеличите влиянието на своите кампании. Както разбрахме тази година, за да преборим алгоритъма в тази социална медия, е необходима платена стратегия – без нея няма как да пожънем всички ползи от усилията си.