Това каза вчера световно известният диригент и цигулар Максим Ешкенази, който взе участие в деветнадесетото издание на инициативата „Рецепти за успех” − поредица от срещи с вдъхновяващи лектори, които споделят своите тайни по пътя към успеха. Събитието беше организирано от Сдружение „Тук-Там”, Фондация „Заедно в час” и M3 College.
Целта на събитието беше да срещне присъстващите с един млад и талантлив музикант, който не само да сподели своя опит, успехи, вълнуващи моменти, но и да разкаже за трудностите, през които е минал по пътя към славата.
Според Ешкенази успехът е много странно нещо, но само когато човек се докосне реално до него, може да разбере каква е същността му. В кръга на шегата не забрави да подчертае, че това да си музикант и да имаш пари за ядене само по себе си пак е успех. „Тайната на всеки успех е да видиш цялата картина и да правиш малки стъпки, за да стигнеш крайната цел”, допълни още той.
Максим сподели, че работи с език, който е напълно разбираем в цял свят и това му дава редица предимства. Музиката му отваря врати. Той коментира още, че се чувства щастлив, ако има музика около себе си и това му е напълно достатъчно.
Според него предимствата на София пред Лос Анджелис са градският транспорт, българското сирене и пролетно-есенният климат.
На въпроса „Кое е по-лесно − да дирижираш или да управляваш самолет?” Ешкенази отговори, че обича да контролира нещата и затова най-много харесва да управлява самолети и да дирижира. Според него дирижирането изисква повече концентрация, но при всички случаи успехът е в резултат на 1% талант и 99% работа.
На въпроса „Кой е любимият ви композитор?” той не даде еднозначен отговор. Споменаха се имена като Малер, Вагнер, Щраус, но също така Максим сподели, че харесва и диджейска музика. Не пропусна да каже, че е фен на Панчо Владигеров − „където и да дирижирам Владигеров в Америка, музикантите се побъркват от кеф”. За него „когато думите спрат, музиката започва − не знаеш какво чувстваш, но го чувстваш”. Най-ценното нещо е да убедиш обществото, че има нужда от музика, че тя е важна, допълни още той. Вярва, че всяко дете има право на музика и той е решен да се бори за това.
Работил е с много млади певци от българската поп музика, сред които Криско, Печенката, Ангел и Мойсей, и други. Според него щом някой е успял в поп музиката, значи има защо. На въпрос от публиката „Каква музика не бихте свирили”? Максим отговори, че няма такава музика и допълни, че ако едно нещо ти харесва просто го правиш.
За съвместната работа с хората около него той каза, че „Най-важно е да видиш възможностите на човека и да го оставиш да се развива. Да стигне сам от точка А до точка Б. Когато казваш на хората какво да правят, те спират да бъдат инициативни и да мислят”.
Той разказа още, че на 6 години е искал да стане пилот във Формула 1, на 16 − пилот на изтребител, а на 26 вече диригент. Сподели също, че най-ценното нещо на сцената е това да успееш да забравиш всичко и да се отдадеш на музиката. В професионален план си пожелава точно това. Никога не се е изморявал на сцената. Музиката му дава енергия. Това, което си пожелава в личен план е сериозна връзка и семейство, защото вече се чувства достатъчно пораснал за тази стъпка.