Деница Сачева: „Европа е все още една неразорана целина, въпреки всички проекти, които са реализирани“

Деница Сачева: „Европа е все още една неразорана целина, въпреки всички проекти, които са реализирани“

04 април 2014 Рі.

            „Ако мислим за бъдещето на Европейския съюз, трябва веднага да бъде задействана ефективна комуникационна политика“ − с тези думи д-р Пламен Ралчев (специалист по международни отношения и международни комуникации) откри вчера втория PR Thursday за 2014 г., организиран от M3 College, на тема: Евроизбори 2014: Репутация, доверие, власт и PR.


            Целта на събитието беше да фокусира вниманието на обществото върху Европейския съюз и предстоящите избори през месец май. По време на събитието специалисти в областта на политическия PR и международните комуникации обсъдиха различните действия и методи, чрез които ЕС изгражда своя имидж и доверие у европейските граждани.

 

            В дискусията взеха участие още Бойко Благоев от Информационното бюро на Европейския парламент в България, Томислав Дончев, бивш министър по управление на европейските фондове, Деница Сачева, изпълнителен директор на PR агенция „ИнтелДей Солушънс“, и Нидал Алгафари, специалист по политически PR.

 

            Участниците защитиха тезата, че комуникацията е важна, защото хората не са толкова запознати с европейската политика и се объркват от различната информация. „Това, кой ще бъде в Европейския парламент, има значение и за нас в България“, каза Бойко Благоев. Големият проблем според Деница Сачева е, че много малко се инвестира в това да се осъзнае защо трябва да се гласува. Комуникациите служат не само политиците да превеждат политиките си, а и за това ние да се разбираме по-добре“. За жалост, Европа е все още една неразорана целина, въпреки всички проекти, които са реализирани, допълни още тя.

 

            Участниците и някои гости от публиката обсъдиха и факта, че младите хора, а и хората въобще, не гласуват, защото голяма част от тях не разбират работата на евродепутата и дейността на Европейския парламент като цяло. Томислав Дончев изтъкна, че в „България имаме комуникационен проблем между граждани и политици“. Според него обезпокоително е това, че много хора, а и много политици, не знаят с какво се занимават европейските институции. „В боричкането изчезна комуникацията, с която да обясним на обикновения човек какво е Европейският парламент“, допълни Нидал Алгафари.

 

            Специално внимание беше отделено на негативните кампании и тяхното влияние върху гражданите. „В България, когато искаш да убедиш другите, че си по-компетентен, често се прибягва до негативни кампании и очерняне“, каза Томислав Дончев. Според Нидал Алгафари обаче негативните кампании имат резултат – това е въпрос на манталитет и съзнание. Лошите новини живеят от добрите новини. Лошата новина продава“.

 

            Към края на събитието всички присъстващи бяха съгласни с твърдението, че това, дали човек ще гласува, е въпрос на личен избор. От своя страна Деница Сачева предупреди присъстващите, че предразсъдъците водят само до задънени улици“, и допълни, че те са нещо преди разсъдъка. „Представяйте си, че мозъкът ви ходи след вас, и мислете“. Бойко Благоев сподели, че „едно от предизвикателствата на Информационното бюро е не само да представи информацията като най-полезна, но и като най-неутрална. Важна е крайната оценка − доколко хора сме достигнали и колко хора са решили да гласуват. Не сме държавата с най-малко евродепутати. Дори само един може да окаже влияние за вземането на решение в Европейския парламент“.

 

            Модераторът Пламен Ралчев сложи край на дискусията, като обърна съществено внимание и на това, че е важен периодът и след изборите, а не само моментът до тях. Комуникационният часовник се сверява, когато провериш как си въздействал върху хората, които са чули посланието. Моята мечта е образът на Европейския съюз да се превърне в обща идентичност за всички европейци“.

 

Снимки от събитието можете да видите тук.

 

Не пропускайте следващия PR Thursday през месец май − темата се очертава да бъде още по-интересна. Очаквайте допълнителна информация скоро!

« Обратно