Това каза вчера д-р Стефан Серезлиев на първия PR Thursday за 2014 г., организиран от M3 College, на тема: „Защо електронните медии забраняват съобщаването на брандове?“.
В дискусията взеха участие още Николай Неделчев, изпълнителен директор на Publicis Marc Group и председател на БАПРА; Весислава Антонова, журналист във в. „Капитал“ и медиен изследовател; Милин Джалалиев, изпълнителен директор на Saatchi&Saatchi България, и Росен Мисов, изпълнителен директор на Българската асоциация на рекламодателите (БАР).
Събитието откри основателят и изпълнителен директор на M3 Communications Group, Inc. Максим Бехар, който акцентира върху правото на информация като основно човешко право.
Участниците защитиха тезата, че брандовете са обществено значима информация и неспоменаването им е нарушение на правото ни да бъдем информирани. Така нямаме възможност да се запознаем със същността на бранда, с това какво се произвежда, кои са добрите и кои – лошите примери. Като не предоставят толкова ценна информация, медиите губят доверието на потребителите, които се насочват към интернет. „Все повече електронни медии цитират онлайн медиите. Така от водещ ставаш догонващ“, смята Милин Джалалиев.
Дискутиращите дадоха и редица примери по темата от професионалния си опит.
Емблематичен случай е гостуването в електронна медия на Кевин Робъртс, глобален изпълнителен директор на Saatchi&Saatchi и създател на концепцията „Марките на любовта“, на когото след като му казали да не говори за марки, той заявил: „А аз за какво друго да говоря?“.
Джалалиев наблегна на факта, че ако брандът се споменава в телевизията и радиото, това неминуемо ще предизвика повече интерес, ще повиши продажбите му и ще гарантира по-добри пазарни позиции.
Според Мисов „медиите не насърчават индустрията и бизнеса и с това самите те губят рекламни постъпления“.
Снимки от събитието можете да видите тук.
Следващия месец отново ще има PR Thursday – с още по-интересна тема. Очаквайте допълнителна информация скоро!