Стартът на учебната година в M3 College бе дискусия на подобаваща тема за PR образованието в България. Дъждовната вечер на 19 септември не попречи M3 College да се напълни с хора, за които PR образованието е важно - студенти, докторанти, преподаватели, работодатели.
Дискусията започна доц. Десислава Бошнакова, както тя самата се изрази, тя е "ходещата история на PR в България" - сред първите студенти по PR у нас, преподавател в НБУ, практик и издател на специализирана литература. Тя е убедена, че PR образованието в България е на много добро ниво, но сподели впечатленията си от САЩ, където студентите задават много въпроси и се стремят да вземат максимално много от знанията на преподавателите си. А когато тя пита в края на лекциите си "Има ли въпроси?", често единственият въпрос е "Може ли да си тръгваме?".
Доц. Чавдар Христов, преподавател в СУ "Св. Климент Охридски", също обърна внимание на конфликтната точка "преподавател - студент". Той разказа, че преподавателите се стремят винаги към обратна връзка от студентите, но често на младите им липсва мотивация. "Ние говорим за подготовка на комуникационни мениджъри, хора, които да ръководят", изтъкна доц. Христов и обясни, че в своята работа той държи на натрупаните теоретични знания. Наблегна на "теоретични знания", а не на "теория". Тези знания са извлечени от практиката и затова са полезни за студентите.
Наталия Кирилова, издател на сп. „Образование и специализация в чужбина“ и управител на агенция „Маркет Тренд“, е завършила първо в български университет, а сега следва в чужд. Според нея основната разлика е в огромния обем информация, която сега й се налага сама да изчита и анализира. Според нейния опит да завършиш български университет, и то с високи оценки, е по-лесно. Тя призова всички млади хора да инвестират в себе си, включително време и усилия, ако наистина искат да успеят.
Като работодател тя сподели, че е недопустимо специалисти в сферата на комуникациите да нямат отлична езикова култура. А за съжаление наблюденията й са, че завършващи и вече работещи имат сериозни пропуски. Студентка от аудиторията обърна внимание, че този, както и много други проблеми на висшето образование се коренят още в средното и началното образование.
Няколко основни линии за размисъл постави д-р Катя Михайлова, преподавател в УНСС. Тя се обърна към аудиторията с въпросите "Коя е обществената потребност, която предизвиква зараждането на образованието по комуникации?", "Отговаря ли сегашното образование по комуникации и медии на тази потребност?" и "Какво изобщо цели образованието по комуникации?".
Бяха засегнати и проблемите около финансирането на университетите, заплащането, мотивацията и възможностите за развитие и научна работа на самите преподаватели и връзката между демографските особености и ниския бал при прием на нови студенти .
Разбрахме, че за преподавателите голяма част от мотивацията се крие в успехите на техните студенти. Както и че любопитството и желанието за непрекъснато научаване на нови неща и развитие са ключови за успешната реализация на PR студентите.
Дискусията далеч не се изчерпа, но затова пък след края на PR Thursday всички обмениха контакти и мнения в приятелска обстановка в M3 College.