„Бъдете неподправени!”, съветва Мария Елена Ботеи, преподавател и стратег „Социални медии” в MIM

„Бъдете неподправени!”, съветва Мария Елена Ботеи, преподавател и стратег „Социални медии” в MIM

29 юли 2013 Рі.

Както е известно, социалните медии и физическите граници са две несъвместими понятия. В това интервю ще ви представим една дама, която от своя страна също е преодоляла много граници, за да пристигне в Ню Йорк, където работи като преподавател и стратег „Социални медии”. Представяме Ви Мария Елена Ботеи.

 

Тя е родена в Румъния, където завършва своите бакалавърска и магистърска степен по

психология и психотерапия в един от най-добрите университети в страната Babes-Bolyai. В началото на 2007 г., скоро след като приключва с магистратурата си, Мариа Елена имигрира в САЩ, където посещава обучение по рационално-емоционална поведенческа терапия в Albert Ellis Institute, Ню Йорк. След няколко години тя става асоцииран член на същия институт. Освен това тя започва работа като хоноруван професор и консултант за международни програми по психология в колежа Bloomfield, Ню Джърси. От 2011 г. г-жа Ботеи е хоноруван професор и стратег „Социални медии” в световноизвестния Манхатънски институт по мениджмънт (Manhattan Institute of Management). Той е частна образователна институция с дълга история, предлагаща на студентите си високо качество на образование и възможност да се докоснат до успешните бизнес практики на Wall Street и целия останал свят.

 

Къде е пресечната точка между социалните медии и психологията, какви са тайните за ефективно управление на социалните медии ще ни разкаже Мария Елена Ботеи директно от родината на Facebook – САЩ.

 

1.        С течение на времето социалните медии стават все по-популярни, но бихте ли пояснили какво точно означава да бъдеш стратег „Социални медии“?

За мен това е човекът, който винаги е насреща за хората и собствениците на малки бизнеси. Този, който им помага да извлекат максимални ползи от използването на платформи като Facebook Business Page, Google Plus Business Page, Pinterest, Twitter, мобилни версии на сайтове и др..

 

2.        Къде е пресечната точка между социалните медии и психологията?

Ако обичаш и разбираш хората или просто искаш да направиш разпознаваем себе си, своя бранд, тогава социалните медии са най-подходящото място, където да се позиционираш, комуникираш и предаваш знанията си на останалите. Моите познания по психология ми помагат да разбирам и да правя нещата по-добре. Все пак опитът ми в областта на медиите и рекламата ме правят по-ефективна при работата ми в сферата на PR и маркетинга.

 

3.        Преподавате Social Media Management в Manhattan Institute of Management (MIM) – с какво той се различава от останалите образователни институции? Кое е нещото, което го прави специално място за неговите студенти?

Студентите, които учат в MIM, получават много ценни знания и опит от стажантските програми в компании на Wall Street. А екипът и преподавателите в MIM са компетентни и уникални хора.

 

4.        Като хоноруван професор по мениджмънт на социалните медии е интересно как самата Вие използвате социалните мрежи при комуникацията със студентите си?

Комуникирам със студентите си чрез моите бизнес страници във Facebook, Google+ и Twitter, но също и чрез личния ми Facebook профил. Все още поддържам контакт с хора, учили в MIM през 2011 или 2012 г. Всеки семестър имаме студенти, които си намират работа като мениджъри „Социални медии“ в родните си страни.

 

5.        Кое е най-важното нещо, на което учите студентите си в МИМ?

Да бъдат неподправени, когато градят своя личен или професионален бранд, използвайки всички платформи в социалните медии, както са научили в моите часове (Social Media Management and Advanced Social Media Management).

 

6.      Според Вас различава ли се начинът, по който социалните мрежи биват използвани в САЩ и Европа, и каква е причината за това?

По мое мнение хората в САЩ са по-отворени към социалните медии и ги използват от самото начало.

 

7.        Какви са впечатленията Ви по отношение на Румъния? Как оценявате развитието на страната по отношение на социалните мрежи?

Румънците вече използват някои от платформите на социалните мрежи, особено Facebook Business Pages. Имам големи очаквания за тях.

 

8.        Twitter или Facebook – коя е по-добрата платформа за бизнес?

Мисля, че и двете са добри за целта. Всяка има своите уникални предимства, а съвместното им използване помага да се постигне максимална ефективност.

 

9.        Преди известно време стана ясно, че LinkedIn е най-бързоразвиващата се социална мрежа. Каква е визията Ви за бъдещето на социалните мрежи като цяло?

LinkedIn се ползва с все по-голямо доверие сред потребителите. Много хора все още се страхуват да публикуват лична информация в останалите социални платформи, но професионалната насоченост на LinkedIn им вдъхва голяма доза увереност. Целта на тази социална мрежа са Networking и добра професионална реализация и именно това я прави надеждна. Pinterest се очертава като втората най-популярна медия сред хората в бизнес средите след Facebook.

 

Моята визия за бъдещето на мрежата от социални медии е да бъде използвана от всички бизнес ориентирани хора по света и не само от тях, а и от всички останали, защото хората ще разберат, че в социалните медии всички сме свързани.

 

10.   Какво бихте препоръчали на българските PR и маркетинг експерти? За какво  трябва да бъдат нащрек, когато използват социалните медии?

Аз съм абсолютно убедена, че българските PR и маркетинг експерти знаят какво да правят в социалните медии. Единствената ми препоръка е да бъдат отворени и да накарат хората да разберат истинската цел на социалните медии в света на бизнеса, защото те наистина са средство с огромно влияние.

 

 

Благодаря за това интервю. Признателна съм да бъда интервюирана по повод социалните медии. Отговарях кратко и просто, защото вярвам, че е по-полезно да го опиташ и изпиташ сам, не просто да слушаш какво говорят другите.

 


Интервю: Йоанна Танушина

 

Вижте интервюто и на английски език - тук.

« Обратно