Преди броени дни приключи Киевският международен фестивал за реклама. Фестивалът беше закрит с церемония по връчването на наградите, за които се състезаваха агенции от 15 страни. Припомняме, че България имаше представител в лицето на проф. Христо Кафтанджиев (преподавател във ФЖМК, Софийски университет „Св. Климент Охридски”), който беше поканен за лектор в програмата на KIАF. Темата му беше Selecting a character for the advertising campaign. Effective marketing communications experience. Проф. Кaфтaнджиев се съглaси дa ни рaзкaже повече зa фестивaлa и личните му впечaтления, зa лекциятa му и мнението му нa специaлист зa световните и зa бългaрските тенденции в брaншa.
1. KIАF 2013 приключи. Ако трябва да го обобщите в едно изречение, то би било?
Много успешен фестивал – както винаги.
2. Организаторите бяха подходили малко по-нетрадиционно към програмата (нaпр. Футболния турнир). Това как повлия на работата по време на фестивала и спомогна ли за създаването на устойчиви контакти?
Хората се познават от години, така че контактите вече си ги има. Турнирът обаче сплоти рекламистите на национално ниво. Причината е, че се състезаваха футболни отбори от Украйна, Русия и Беларус. Беларусите ми казаха, че са тренирали много сериозно седмици наред. Дори си поръчали специални спортни екипи и т.н.
3. Какво Ви даде KIAF като още една възможност за поглед върху рекламната индустрия в международен план? Кое беше различното и кое същото като теми на обсъждане с „Белия квадрат“?
Някои неща се повтаряха. И в Лвов в състезателната програма участваха някои от рекламите, които бяха част и от „Белия квадрат“. Но това е нормално – някои от тези реклами са много силни и резонно печелят първите места на всички рекламни фестивали.
Семинарната програма беше по-различна, най-малкото защото членовете на журитата не бяха същите както на „Белия квадрат“.
Исках да направя семинар по дигитални маркетингови комуникации, защото рекламистите се интересуват живо от тази тема. Максим Лазебник – шефът на фестивала, обаче не се съгласи и причината беше, че от Беларус пристигнаха около 50 рекламисти. Повечето от тях вероятно бяха на семинара ми в Минск, който беше на същата тема.
4. Впечатление прави засиленото присъствие на Русия както на „Белия квадрат“, така и сега, на Киевския международен фестивал. Не само това, а руснаците пак са отличници, и то предвид присъствието и на агенции от доста други страни. Как си обяснявате това? Русия и рекламна сила ли е?
Нормално – в Русия, и по-специално в Москва, са съсредоточени най-добрите рекламисти. Там работят с рекламни бюджети, които са изумяващи спрямо нашите стандарти.
Москва привлича и най-добрите рекламисти от Украйна и от Беларус. Независимо че са три отделни държави, връзките са им много силни и продължават да работят заедно.
5. Имате ли фаворит (или няколко) от тазгодишния KIAF?
Като цяло – рекламната агенция „Восход“ от Екатеринбург. Но и другите реклами, които участваха в състезателната програма, бяха много интересни.
6. Имайки поглед върху световните тенденции, как според Вас се развива рекламната индустрия у нас и какво й липсва, за да догони по-големите си братя, a зaщо не дa се включи и в състезание от този тип?
Има достатъчно талантливи български рекламисти и впечатляващи български реклами. Българските рекламни агенции би трябвало да си поставят по-амбициозни цели. Като цяло участват най-вече на Голдън друм.
Това не е единственият рекламен фестивал в света. Украинският и беларуският рекламен фестивал са подходящо място и за българските маркетингови комуникации.
7. Темата Ви на фестивала е Selecting a character for the advertising campaign. Effective marketing communications experience. Зaщо я избрaхте? С няколко думи – нa кaкво зaложихте и кaк се прие лекциятa Ви?
Това е част от любимата ми тема – за архетипите, митологията и маркетинговите комуникации. Подробно съм развил тази тема в книгата „Герои и красавици в рекламата“. Най-голямата зала на културния център, където се провеждаше фестивалът, беше пълна по време на семинара ми.
Затова на другия ден организаторите ми дадоха възможност да продължа темата, макар че това не беше предвидено в програмата. И на втория ден залата беше пълна.
8. Три стъпки (нaй-нaй-вaжното) зa ефективнa мaркетинговa комуникaция?
Много качествено изследване на съответната потребителска аудитория.
Създаване на творчески маркетингови комуникации, съобразени с тази аудитория.
Интегриране на тези маркетингови общувания.
9. Пренaсяте ли опитa си от подобни фестивaли в лекционнaтa зaлa (пред студентите) и кaк товa съдействa зa обрaзовaтелния процес?
За да бъда честен – преди да изнеса семинарите си на фестивалите или на бизнес конференциите, ги правя пред студентите си. Но винаги ги предупреждавам и им обяснявам къде след това ще проведа съответния семинар. Студентите са супер, не ми се сърдят и ми дават ценни съвети как да направя семинара по-качествен.
Интервю: Кристине Василева
Вижте предстоящия в M3 College курс с лектор проф. Кафтанджиев – Интегрирани маркетингови комуникации, 6 и 7 юли.
Вижте и какво сподели той след международния рекламен фестивал "Белия квадрат" - тук.