„По-близкото, а и по-далечното маркетингово бъдеще е в интегрираните комуникации, и то в дигиталните им формати“ – проф. Христо Кафтанджиев

„По-близкото, а и по-далечното маркетингово бъдеще е в интегрираните комуникации, и то в дигиталните им формати“ – проф. Христо Кафтанджиев

20 май 2013 Рі.

Вече ви разказахме за фестивала „Белият квадрат, който събра в Беларус представители на рекламния и маркетинг бизнес от над 15 страни. Единственият участник от България беше проф. Христо Кафтанджиев, преподавател в СУ „Св. Климент Охридски”, който говори по темата Digital-marketing: integration of marketing communications. Затова се свързахме с него с покана да ни разкаже повече за развитието на рекламата в международен план.


С какви впечатления Ви остави „Белият квадрат“ и с какво ще запомните петото му издание?


Фестивалът беше организиран чудесно. Беларусите не се шегуват с трудовата етика и с мениджмънта. В това отношение са направо Западна Европа.

 

 

 

Можете ли да посочите един или два от представените проекти, които Ви грабнаха най-много?


Има една рекламна агенция от Екатеринбург – „Восход“. От няколко години обират основните награди – и в Минск, и в Киев, и в Москва. Тази година участваха с потресаващ креатив тип Ambient Media. Можете да го видите на този адрес - http://www.youtube.com/watch?v=bhtHfAKodB4


С какви хора Ви срещна фестивалът (лектори и участници)?


Както обикновено – рекламисти и пиармени. Бих искал да спомена Алена Устинович – шефа на „Белия квадрат“, Максим Лазебник – шефа на Киевския международен рекламен фестивал, Армен Мартиросян – един от водещите арменски рекламисти и, забележете, издател на двутомен арменско-български речник.

Много се радвам, че видях и Виталий Кокошко. Това е един от най-добрите украински рекламисти и ръководител на рекламната агенция „Кинограф“. Може да видите изключително професионалните му реклами на следния адрес - http://kinograf.com/

Както винаги, нямаше нито един български рекламист. Май за нашите специалисти по маркетингови комуникации Беларус, Русия и Украйна са бели петна на картата. А това е жалко, защото там работят прекрасни рекламисти с прекрасно отношение към България.


Темата, на която сте говорили, е Digital-marketing: integration of marketing communications


  • Смятате ли, че дигиталният маркетинг се развива добре у нас?


Да, но още сме далеч от нормалното европейско ниво и както винаги – догонваме.


  • Каква съпоставка би могла да се направи по отношение на интеграцията на маркетинговите комуникации у нас и по света?


Както и по отношение на дигиталните общувания – далеч от нормалното европейско ниво и догонваме. Радостното е обаче, че имаме специалисти, които разбират, че интегрираните общувания нямат алтернатива. Едно от доказателствата за това е например, че някои от българските рекламни агенции постепенно се трансформират в такива за маркетингови комуникации.


  • В програмата пише, че в семинара представяте анализ на дигитални комуникации в PR, Event, ATL и други. Бихте ли споделили някой от примерите, които представихте? И което също е интересно – използвали ли сте за примери случаи от българския пазар?


Примери – колкото искате. „Акс“ създава запомнящи се интегрирани общувания – да кажем кампанията с падналите ангели – http://www.youtube.com/watch?v=EbGoOxFY-fQ


В случая кампанията започва с къмършъла с падащите ангели – http://www.youtube.com/watch?v=zIXw0sSUfNU и продължава като дигитализирани ивенти. Това е христоматиен пример как можем да обединим маркетинговите общувания с помощта на дигиталните технологии.

Не съм използвал никакви български примери. Причината е, че българските рекламисти като цяло не си подготвят кейсовете за такова представяне. Това е жалко, защото губят много по отношение на имиджа си. Биха могли да се поучат, като разгледат сайта на „Кинограф“, за който стана дума по-горе.


Сега, след като фестивалът приключи, какви са според Вас тенденциите в световен мащаб за развитието на рекламата?


По-близкото, а и по-далечното маркетингово бъдеще е в интегрираните комуникации, и то в дигиталните им формати.

« Обратно