Зачестилите случаи на самозапалване на отчаяни хора влязоха като тема в заседанието на Съвета за електронни медии (СЕМ). Според експертите на съвета „телевизиите подлагат на т.нар. вторична виктимизация близките на хората, които се самозапалиха“. Това се посочва в доклад, който е изготвен на базата на мониторинг на големите ефирни медии.
Става дума за това, че репортерите разпитват за подробности близките на хората, които са посегнали на живота си. Експертите смятат, че репортерските въпроси към близките на пострадалите ги карат да преживеят повторно ужаса. Ефектът се засилвал, когато камерите отново и отново показват кадри с остатъците от дрехите на обгорелите или техни предмети. Когато нещо подобно се повтаря, може да се отнеме от неговия драматизъм и то да се приеме за нещо нормално, посочват експертите.
За добър пример е посочено отразяването на смъртта на руския олигарх Борис Березовски. Нито една камера не е показала тялото му, намерено в баня в Лондон. „Колкото повече се дава гласност на подобни черни събития, толкова по-голяма опасност има някой да ги повтори и да им подражава“, обясни Мария Стоянова от СЕМ.
Освен британските за пример са дадени медиите в Германия и Полша, които включват единичните смъртни случаи или катастрофи не в новините, а в отделни криминални хроники.
Въпреки че СЕМ отправя тези препоръки, мониторингът не е установил нарушения на закона за радио и телевизия. Очаква се СЕМ да излезе с официална позиция по темата.
Другата седмица петимата в медийния съвет ще трябва да си изберат нов председател или да подновят мандата на доц. Георги Лозанов.
