Как автобусите станаха медии Нетрадиционните носители атакуват комуникационните бюджети Екатерина АНЧЕВА | 05 април, 16:26

10 април 2006 Рі.

Тенденцията все повече рекламодатели и комуникационни агенции да се доверяват на нетрадиционните медии за кампаниите си ще се засили. Това прогнозира Хосе Луис Маркес, директор "Бизнес развитие на комерсиална графика" за Източна Европа на 3М, на база на направено от компанията изследване. По думите му съвременният свят се стреми към новото и нетрадиционното във всяка сфера на бизнеса, а в рекламата новаторството е особено важно. Всичко това създава идеалните предпоставки за по-голямо присъствие на все по-разнообразни рекламни носители в ежедневието и превръщането дори на автобусите в медии. Рекламата изниква пред потребителите на всяка крачка - ако доскоро посланията, изтъкващи предимствата на определена марка, ви атакуваха най-вече вкъщи (от телевизията, радиото и списанията), сега не само рекламните пана, но и клиповете могат да бъдат видени и на улицата. Ако се разхождате пеш, ще се натъкнете на обикновени или електронни билбордове и ракети, ако чакате нередовния градски транспорт, ще разглеждате паната по спирките, в претъпканите автобуси и маршрутки успелите да се качат в тях са под облъчването на рекламни клипове монитори (поставени съответно от B.U.S Media и Inventis Media).

Очевидно нетрадиционните медии съвсем нямат намерение да ограничават настъплението си, след като в началото на седмицата излезе новината, че по софийските задръствания вниманието на шофьорите ще привлича микробус, върху който са монтирани пет дигитални тв екрана, излъчващи рекламни спотове. "Метрореклама" пък разработва рекламните възможности на незавършената подземна железница. Въпреки че нетрадиционните медии все още не застрашават телевизията, пресата и радиото, факт е, че обемите им обикновено изпреварват ръста на пазара като цяло и делът им в цялостния маркетинг микс постоянно расте.

Възходът и развитието на нетрадиционните канали в голяма степен се дължи на желанието на рекламодателите да се отличат и по-лесно да бъдат забелязани, смятат комуникационни специалисти. По мнението на Хосе Маркес телевизионните канали се намират в позицията на губещи, тъй като аудиторията им постоянно намалява. Това се дължи най-вече на твърде големия брой тв канали, нароили се в последните години. Всяко домакинство в САЩ може да избира средно между 100 телевизии, сочи проведено там изследване. Едновременно с това дигиталните технологии дават власт на зрителите на практика да пропускат рекламни блокове. Всичко това заедно с желанието на потребителите рекламата да не ги натоварва и да не краде от времето им за почивка и разбирането на компаниите колко важно е комуникационните им бюджети да са правилно насочени води до преливане на рекламни пари от "домашните" медии (телевизия и радио) към разнообразните форми на външна реклама. Освен грабващото вниманието представяне нетрадиционните медии печелят рекламодатели и с по-ниските си тарифи. Отново американско проучване дава следната статистика: постигането на 1000 контакта (което обикновено е мерната единица за рекламистите) чрез телевизионна реклама струва 23.70 долара, докато при транспортната тази сума е едва 0.70 долара. Въпреки по-скромната си цена външната реклама поне засега не изостава като ефективност. Маркес съобщи, че според западна анкета над 90% от минувачите забелязват изписаните думи и марки по превозните средства, почти толкова хора помнят проведени чрез градския транспорт кампании, а 69% от тях са в най-привлекателната за рекламодателите възраст - между 15 и 29 години.  

 

Източник: www.dnevnik.bg

« Обратно