Напоследък в интернет рекламата у нас все по-популярни стават игрите, които промотират даден продукт, услуга или марка. Не една банка, марка бързооборотни стоки или туристическа агенция използваха интернет за празничните си кампании в края на 2005 и началото на тази година. Добрата визия и успехът на една такава инициатива обаче зависят от това как се изработва тя.
Започва се с измислянето на идеята - какво ще представлява кампанията, каква ще бъде целта й, ще рекламира ли услуги или продукти, ще цели ли да продава, или само да налага имидж на дадена марка, какъв криейтив има кампанията в другите медии и как да се съчетае интернет с него. Все по-често през 2005 г. в родното интернет пространство попадахме на кампании игри, които дори и забавни, нямаха много общо с това, което промотират. Дори и не се опитваха на подсъзнателно ниво да предадат на играещия потребител предимствата на услугата/продукта. Обикновено тази грешка се прави, когато без особена адаптация дадена компания закупи готова идея за онлайн игра и намести логото си на няколко места "за красота". Още по-зле, ако специално е бил измислен сценарий и въпреки това крайният резултат няма нищо общо с превръщането на кампанията в емоционално изживяване за играещия, свързано с рекламирания продукт. В този случай немалка част от бюджета за изработка е бил хвърлен напразно.
Следваща важна стъпка е популяризирането на кампанията игра, т.е. медия планирането. Ако се отнася до продукт или услуга, насочени към масовия потребител, в България онлайн медия планът не се оказва особено трудна задача. Изборът на интернет медии и портали, на които да се "хване" голям брой масова публика, не е голям и уменията се разкриват най-вече в това да се закупи максимален брой импресии за наличния бюджет. Ако обаче се касае за по-специализирана услуга или продукт, или за business to business (B2B) услуга/продукт, се изисква майсторство. В случая критерий за успеха на кампанията няма да бъде броят на участниците, а това дали те са били представители на точната целева публика на рекламирания продукт. Съответно трябва да се направи подробно проучване и да се установи какво е интернет поведението на тази публика, какви места посещава и да се закупи реклама там. Възниква и проблемът дали всички тези по-малки сайтове, които обединяват конкретни групи от посетители по интереси, знаят как да ценообразуват интернет рекламата, която предлагат, и знаят ли въобще колко посетители имат? За да се планира бюджетът целесъобразно и да се провери дали статистиките за показванията и кликовете на банерите (съответно наричани impressions и CTR) са истински, трябват ноу-хау и внимание към детайлите.
В България тепърва интересни ще стават алтернативните на банерите методи за онлайн реклама, които също така могат да се прилагат като средства за популяризиране на една кампания игра. Сред тях са платените препратки, спонсорираните линкове, обменът на линкове, платеното текстово съдържание и други. В комбинация със закупуването на банери тези методи могат да доведат до привличането на точната публика в точното време - главната цел на доброто медия планиране.
Не трябва да се пропуска поддръжката на една кампания игра. По време на кампанията не всички средства за популяризирането й се оказват толкова успешни. Ако се установи, че някои са по-добри от други, то трябва да се пренасочат средства към по-успешните банер позиции и методи за привличане на аудитория към играта или недотам ефективните банери да се сменят. Ако се забележи, че някоя част от играта отегчава или е трудна за разбиране от потребителите, то трябва да се реагира бързо и да се преработи. Такъв проблем би трябвало да е малко вероятен, тъй като трябва да е коригиран още при предварителните тестове на играта. При всички случаи статистиките за посещения, регистрации, показвания на рекламни банери и линкове, кликовете върху тях, както и други, специфични за всяка кампания игра статистики трябва да се следят регулярно и кампанията да се поддържа "жива" в зависимост от тях.
Краят на кампанията не идва с приключването на активната й фаза и спирането на банерите към нея. Той идва с изготвянето на подробен анализ, който включва финалните статистики, сравнението им със средните за бранша показатели за CTR, conversion rate (% от дошлите на сайта на кампанията игра, които са се регистрирали), анализ на типа привлечена публика, количеството регистрирани играчи, времето, прекарано с играта и с марката/продукта/услугата, и много други показатели. Съществена част от финалния анализ е предоставянето на база данни с имена, имейл адреси и други данни на регистрираните участници, които са дали разрешение рекламодателят да се свързва с тях в бъдеще. Това е безценна информация за рекламодателя тъй като не само дава възможност за провеждане на добре таргетирани имейл кампании впоследствие, но също така е и представителна извадка за целевата публика.
Краят на кампанията игра е началото на следващата онлайн инициатива - например маркетинг на търсещите машини (search engine marketing), онлайн PR, имейл кампании или други инициативи.
Източник: www.dnevnik.bg