Кои са стъпките, които трябва да предприеме един комуникационен специалист, за да предотврати криза? Има ли формула, която помага да се предвиди ситуацията, с която можете да се сблъскате, и как да вземете най-правилното решение, когато кризата настъпи?
Това са само част от въпросите, на които ще получите отговор от интервюто ни с Ина Маркова, комуникационен директор на bTV Media Group и лектор в предстоящия курс по кризисни комуникации.
Какво включва един кризисен план?
Идеалният план включва всички онези стъпки, благодарение на които кризата няма да се случи, а ще бъде овладяна, преди да избухне. Първо се изследват рисковите зони, които могат да доведат до криза – за всяка от тях се събира цялата възможна информация.
След това се формулират основните послания, определят се най-подходящите комуникационни канали и как ще се работи чрез всеки от тях, подготвя се и говорител по темата. Междувременно трябва да се създаде вътрешна процедура за работа при екстремни ситуации и с нея да се запознаят всички колеги, които имат отношение към потенциалните кризи, особено ръководството на организацията. Важно е предварително да се проучи и доколко медиите познават темата. И други важни неща, за които ще говорим по време на курса.
Доколко работещ е?
Всеки кризисен план трябва да предвижда ситуации, в които се налага да се промени. Кризата е динамична и няма как комуникационният план да остане статичен. В този смисъл, ако е направен по правилата, винаги е работещ. Важно е да го има.
До каква степен добрият специалист по кризисни комуникации съумява да конструира възможните кризисни сценарии?
Това зависи от добрата подготовка на специалиста по проблемния казус.
На какъв етап от кризата се включват социалните мрежи?
От самото начало освен в редките случаи, в които кризата засяга ограничен кръг от хора.
До каква степен онлайн и социалните мрежи променят мащаба на дадена криза?
Те вече го промениха. Вече знаем, че кризисните стратегии задължително трябва да включват планове за работа в социалните мрежи – и това е новата реалност в нашата работа от 6‒7 години насам. От една страна, овладяването на криза днес е на по-висока цена заради социалните мрежи, но от друга – именно интернет и социалните мрежи имат ключова роля за по-бързото овладяване на кризите.
Най-тежката криза в твоята практика е ...?
Случай, който успяхме да овладеем, преди да прерасне в криза. Работихме по него в продължение на месеци. По време на курса ще разгледаме подобни казуси.
Основната причина да посетим курса по кризисни комуникации е ...?
Вярвам, че казусите, които подготвих, много лесно ще убедят курсистите във важността на предварителната подготовка за кризисни ситуации.