Всеки бизнес може да намери своята добра кауза и да даде принос за развитието на обществения живот. Корпоративната социална отговорност не се прави само за популяризиране на една компания – тя е начин чрез КСО кампаниите да се покаже и желанието й да допринесе не само в сферата на бизнеса, но и в света на обикновените хора.
Научете за същността на КСО, как се изгражда подобна кампания и какви са целите й от КСО специалиста Симона Чаръкчиева.
Симона Чаръкчиева завършва образованието си в Париж. Има магистърска степен по международна търговия. Работила е като Import Manager за Sara Lee Group в Москва, а след това сменя няколко мениджърски позиции в международната телекомуникационна компания Orange във Франция. В момента Симона е успешен съветник „Корпоративна социална отговорност и корпоративни връзки“ в телекома VIVACOM.
Този уикенд в M3 College Симона ще разкрие тайните за добрите КСО кампании.
Имаш впечатляващо портфлио от работодатели. Защо избра да се развиваш в България?
Имах шанс не само да се обучавам и завърша в Париж, но и да се уча на практика от най-добрите. Но на Запад идва един момент, в който усещаш, че всичко е предначертано. Няма изненади. Всяка следваща стъпка ти е ясна. Това е особено вярно за Франция, която въпреки репутацията си на свободна и модерна държава е все още с традиции и твърди рамки в корпоративния свят. А и там в днешни дни по-трудно можеш да изкласиш с ултрановаторска идея или рядка диплома. Като теб има и други... Зад избора ми да работя в България има, разбира се, и лични причини, но знаех, че мога да се развия още, че ще бъда оценена, и ще мога да допринеса поне малко с опита си. Тук все още има много възможности да правиш нови неща. Има поле за изява, стига да искаш. Вече има много българи, които правят този избор, и те се развиват много успешно в родината си.
Кои практики пренесе от чужбина в България? Освен работенето извън работно време?
Тук също имам шанс да работя в една от най-големите компании в страната, така че начинът, по който съм работила във Франция, не е коренно различен оттук. По-скоро се надявам да съм допринесла в изграждането на КСО политиката на компанията.
Пример за успешна КСО кампания у нас е...
Естествено е да дам като пример дарителската ни кампания Операция „Жълти стотинки". Много добри кампании, които трябва да служат за пример в корпоративния свят, са кампанията „Избери, за да помогнеш" на Райфайзен банк и „Живей активно" на Нестле. Една по-непозната, но страхотна и моя любима кампания е „С тениска на бала", в която участват няколко големи компании.
Каква е ролята на държавните институции в изграждането на една КСО
кампания?
Труден въпрос. Държавните институции би трябвало да партнират повече на бизнеса, като тяхната подкрепа гарантира освен сериозните намерения на корпорациите и устойчивостта на проектите – никоя компания няма да потърси тяхното сътрудничество, ако не е сигурна в намеренията си в дългосрочен план. Институциите биха могли да помогнат и като улеснят диалога между неправителствения сектор и бизнеса.
Кое надделява в КСО – публичността или каузата?
Двете са взаимно свързани. Една добра кауза винаги ще се забележи в обществото, въпреки че медиите по-рядко обръщат вниманието му върху положителните новини... Добре е да има публичност, защото това показва, че има ангажираност от страна на бизнеса и че компаниите имат принос в развитието на обществото. Все още може да се чуят критики по отношение на КСО – дали това не е евтин ПР за компаниите. Бил е, но вече не е. Хората могат да направят тази разлика и компаниите не са толкова заслепени от идеите си, за да мислят, че никой няма да ги „усети“, ако практикуват този тип „скрита“ реклама.
Може ли пиарът да изпълнява ролята на КСО специалист, или това е съвсем отделна функция?
В много компании тези функции се изпълняват от един човек. Но това е най-вече въпрос на ресурс. Големите фирми у нас и по света имат КСО специалисти, които отговарят за социалните проекти, а ПР-ите им ги популяризират.
Защо компаниите трябва да наемат служител, който да отговаря само за КСО кампании?
Защото работата им е различна. Един ПР има за цел да се говори по определена тема почти на всяка цена. Това му е работата. КСО експертът също може да работи с медии, но в основата си работата му е да мисли дългосрочно, да предлага проекти в хармония с генералната стратегия и ценностите на компанията, да намери адекватни партньори, да следи реализацията на инициативите... с две думи, това е Fulltime Job.