Кристиян Постаджиян: Когато си представяш много и различни неща за един бранд, той не е позициониран, както трябва

Интервю: M3 College

17 февруари 2015 Рі.

Ако ръководите бизнес основната Ви цел ще е да увеличите приходите си. За целта разширяването на пазарите и създаването на мрежа от лоялни клиенти е основното, върху което е добре да се съсредоточите. Ние, в М3 College, сме подготвили точния човек, който да Ви помогне да се справите с тази задача.


Д-р Кристиян Постаджиян е преподавател в НБУ и съавтор на магистърска програма „Рекламен мениджмънт и визуален брандинг”. Част от дисциплините, по които преподава са „Медия планиране”, „Принципи на маркетинговите комуникации”, „Международна реклама”, „Визуален мърчандайзинг”, „Реклама и медии”, „Медиен брандинг”. Лектор е и в редица семинари. Д-р Кристиян Постаджиян е член на Апелативната комисия на Национален съвет за саморегулация в рекламата и член на Българска Асоциация по Маркетинг. Опитът му като директор „Клиенти“ в българското представителство на в. Financial Times, както и управлението на консултантска компания „Бранд спирит” са част от вдъхновяващия му професионален път.

 

Ето и какво сподели той за процеса на стъпване на нови пазарни територии и проучването на аудиторията в чужди страни:

 

Как влияе глобализацията на международния маркетинг?

Влиянието е двупосочно. От една страна, днес маркетингът има много глобални инструменти, което позволява развитието на глобалните брандове и оптимизацията на бюджетите за това. От друга страна, глобализацията, уви, размива концепциите на локално ниво, както и развитието на локалния бизнес в областта на маркетинговото обслужване.

 

Какви са основните стъпки към външния пазар? 

Проучване – адаптация – налагане. Лично аз смятам адаптацията за най-отговорния етап – не само защото като междинно звено е резултат от проучванията и е основа за налагането на даден продукт, но и защото адаптацията показва осмислянето на потребителите от един външен пазар, тяхната среда, култура, потребителско поведение и навици.

 

Как да сегментираме пазара? 

Като опознаваме добре потребителите. Проучванията (или поне конвенционалните проучвания) вече не казват всичко за потребителите. Много важно е да ги наблюдаваме и опознаваме от първа ръка. Тогава разбираме кои всъщност са те, как мислят, как действат, как реагират на маркетинговите ни инструменти. Тогава може да приложим и успешно сегментиране.

 

Какви предизвикателства стоят пред международния маркетинг през 2015 г.?

Те не са много по-различни от тези през 2014. Потребителите изискват все по-персонализирани решения от брандовете, дистрибуцията става все по-сложен аспект в маркетинга, а каналите за комуникация – все по-разнообразни. Но пък дигиталните решения стават все повече и повече и това е добре, стига да ги опознаваме и прилагаме коректно.

 

Бюджетът най-важният фактор ли e при изготвянето на една рекламна кампания? 

Не. Той е даденост, с която агенцията се съобразява. От там нататък идеята и вникването в инсайта, който води потребителите, са онова, което прави една кампания успешна.

 

„България” като бранд с какво се асоциира?  

С много неща. Различни. И точно това е проблемът. Когато си представяш много и различни неща за един бранд, значи той не е позициониран както трябва.


Как можем да го променим към по-положителни представа?

Когато започнем да гледаме на България като на бранд. Има много написано и направено през последните години в тази насока (главно извън България) и тенденцията на градовете, регионите и държавите да се гледа като на брандове е все по-важна за развитието им. Това обаче изисква дългосрочност (много повече от един управленски мандат), хомогенност и маркетингов подход – и трите липсват към момента.  

« Обратно