Бисер Вълов: „Участието е новото внимание, към което се стремим в дигиталния маркетинг“

Интервю: Надя Ненкова

17 юни 2014 Рі.

Вие сте млади, амбициозни и искате да стартирате успешен бизнес в България? Искате да ви разпознават в социалните мрежи и да имате много верни клиенти? Няма какво да се лъжем, ако ви няма в Google, вие просто не съществувате. В ерата на дигиталните технологии вече не само е препоръчително, но и задължително да имате както личен профил в социалните мрежи, така и профил на вашия бизнес. Това се налага, защото онлайн средата е едно от местата, където вашите настоящи и бъдещи клиенти ще търсят и намират информация.  

 

Днес решихме малко да ви помогнем и заедно да потърсим отговора на един не толкова лесен въпрос: Как да превърнем социалните мрежи в място за успешен бизнес? Вижте с кого избрахме да разговаряме по темата.

 

Той е експерт по дигитален маркетинг. Работил е 6 години като  PR консултант и ръководител на дигиталното звено на една от водещите PR агенции в България. Основател и управляващ директор на бутиковата дигитална агенция BEYOND ID Studio. Работил е по дигиталните проекти на клиенти като Coca-Cola, Nestle, Jack Daniel’s, Finlandia Vodka, HP, Kit Kat, Nescafe 3in1, ELLE, National Geographic, Eucerin, Escapelle, NIVEA и др. Той е сред първите професионални блогъри на маркетингови теми в България. Участвал е като лектор на над 10 различни семинара. Млад, амбициозен, умее да провокира хората, но и да ги вдъхновява с работата и поведението си. Вярва, че всичко красиво в живота започва от уважението. Той е Бисер Вълов.

 

Какво не мога да прочета за теб в Google?

 

Като дигитален специалист се стремя повечето неща, които правя в личния си живот, всъщност да ги няма дигитално, т.е. на въпроса ти  − почти всичко, може би 70% от нещата, които правя, се стремя да не са достъпни за Google. На много семинари сме говорили за дигитална сигурност, дигитален отпечатък, т.е. какво всъщност оставяме като следа в мрежата. И когато казвам на хората, че трябва да внимават какво казват и какви неща слагат в интернет, ако не искат да ги видят в новините или по телевизията на другия ден, независимо дали става дума за известна личност, или просто за случаен човек, аз също гледам да спазвам това. Истината е, че Google знае твърде малко неща за мен, т.е. той знае това, което аз съм контролирал да знае.

 

Как се става добър експерт по дигитален маркетинг, към когото всички се обръщат за съвет?

 

В дигиталния маркетинг можеш да станеш експерт само с правене, и то с доста проби и грешки. Обичам много един цитат, който описва какво означава да бъдеш експерт; краткото определение е: да си допуснал всички възможни грешки в една много тясна ниша. В този ред на мисли аз мога да се нарека дигитален експерт, защото почти няма грешка, която да не съм правил в тази сфера, тъй като донякъде бях от хората, които проходиха в този сегмент. Бях сред първите в България, които се занимаваха малко по-сериозно и се опитваха да пренесaт дигиталната комуникация, която преди това беше базирана по-скоро на чат, шеги и забавления, в сферата на бизнеса, така че тя да има и някаква маркетингова и бизнес насоченост. Леко на шега, леко на база ентусиазъм и забавление, успяха нещата да се интегрират в една икономически по-важна сфера и да се отразят на целия живот, защото в крайна сметка бизнесът винаги е свързан с емоциите на хората и тяхното лично време.

 

Най-голямата битка на миналия век беше за вниманието и всички говореха за „ера на вниманието“, т.е. какво да направим, за да привлечем погледите на хората. Сега вече се говори за „ера на участието“, т.е. не е достатъчно ти да спечелиш вниманието им и те да те видят, важно е да ги накараш да участват, да станат част от твоя личен проект. Сферата на участието е най-бърза, лесна и достъпна именно чрез дигиталната връзка. Участието е новото внимание, към което се стремим в дигиталния маркетинг.

 

Какво те вдъхновява и те кара да обичаш работата си?

 

Вдъхновява ме самата работа и свежестта в проектите, по които работим. Свежест е начинът, по който, когато видиш нещо, което трябва да направиш, то опреснява ума ти, а не го кара да забива в много вариации на едно и също нещо, което си правил безкрайно много пъти. Дигиталната сфера ме вдъхновява като цяло, защото е интерактивна и в нея хората просто не искат да правят едно и също нещо до безкрай, а държат то да се променя и да печели отново вниманието им. Всеки ден е нов и различен и това най-много важи за дигиталния бизнес. Вдъхновяват ме динамиката, тази непрекъсната променяемост на средата, и се радвам, че към момента работя с готини клиенти. Надявам се винаги да бъде така, защото няма нищо по-лошо от скучни клиенти или скучна среда, където правиш нещата без истинско вдъхновение и креативност.

 

Какви качества трябва да притежава човек, за да бъде част от твоя екип?

 

Още на първите семинари, които съм водил, ние, лекторите, говорихме за това кои точно хора могат да се справят и да поемат отговорността да работят в тази сфера. Тогава имах една теория, която свързвах с понятието „ТОП“. Характерно за топа, като фигура в шаха, е това, че винаги влиза в игра на малко по-напреднал етап, не е фигура, с която можеш да стартираш веднага. Но именно от топовете много често зависи изходът на самата игра, те са ключова фигура. В това отношение „ТОП“ беше съкращение на ТЪРПЕНИЕ, ОРИГИНАЛНОСТ и ПОСТОЯНСТВО. Това са трите думи, на които аз залагах като ключови, за това да намериш хора, които биха били подходящи.

 

Търпението е начинът, по който виждаш как се случват нещата във времето, но изчакваш момента, защото колкото и дигиталната сфера да е динамична, много хора виждаха възможности в нея, бяха страшно нетърпеливи и искаха да убедят другите, че това наистина си струва, но в крайна сметка отне години, за да се наложи, именно защото всяко нещо има нужда от узряване.  

 

Постоянството е другата област, която по-скоро налага върху тези постоянни действия, които извършваш, и постоянното обучение. Много хора се уморяват на този етап, харесва им динамиката и това, че има доста креативност в процеса, но се изтощават от постоянството, от това, че трябва да четат много източници едновременно. Всеки ден има промени, тъкмо си обяснил нещо, и се оказва, че на другия ден вече не е така. Последният етап, оригиналността, е нещо, което аз свързвам с много посоки, но без него няма как да изпъкнеш, а един човек трябва да бъде креативен в такава сфера. Ще кажа две неща, които почти винаги търся, когато трябва да намеря креативни хора − едното е чувството за хумор. Xората, които имат чувство за хумор, и то добро, обикновено могат да бъдат креативни. И второто са познанията, защото нашият мозък мисли на база асоциации и само по този начин, ако имаш добри асоциации, можеш да бъдеш истински креативен. Познанията са нещото, което ти дава един по-широк кръгозор, повече асоциации, с които при добро стечение на обстоятелствата, вдъхновение и среда, да можеш да създадеш една наистина добра идея.

 

Как да превърнем социалните мрежи в наш съюзник за създаването на успешен бизнес в България?

 

Социалните медии по принцип са съюзник, те не вредят, вредим единствено ние, както е и в теориите за кризите. Почти всички причини за кризите опират до това, което се случва вътре в екипа. Така е и при социалните медии: ако нещо не е наред, то причината е вътре в самата компания, екип или в това, което са създали. Много хора избягват да стават център на внимание, именно защото знаят, че това, което ще кажат за тях, не е приятно. А всъщност всяка една криза или неприятно говорене дава изключителни възможности да надградиш или промениш представата за себе си. Социалните мрежи могат да бъдат само помощник.

 

Специално за България препоръчвам всеки бизнес да започне с фейсбук комуникацията, която е почти задължителна, с много малки изключения − независимо дали сте един човек, изпълнител, артист, който иска да представи себе си като личност, или става въпрос за малък, среден или голям бизнес. Вече при малкия, средния и големия бизнес има разлика какъв да бъде подходът, но в крайна сметка е добре да бъдеш там и да намериш начин или да обучиш себе си, или да потърсиш добри консултации от специалист.

 

Има много добри възможности за бизнес и в LinkedIn като професионална мрежа, най-вече на база личности и комуникация директно с хора, които са в бизнеса и имат контакти и възможности. А YouTube и въобще видеоканалите са бъдещето. Видеото е нещо, което трябва да се постави на сериозен фокус, в него си струва да се инвестират сериозни ресурси, за да бъдем различни, защото все още малко компании го използват ефективно. Всеки бизнес може да намери своята малка ниша и малка социална медия − дали ще бъде Foursquare, ако имаш местен бизнес с локация, или Google+, където искаш да използваш SEO оптимизации или нещо друго − тези детайли са неща, които трябва всеки човек да провери, да се консултира, да помисли как може да използва по-добър микс. За мен социалните медии могат само да нарастват като влияние, но не и да направят отстъпка назад.

 

Понеже спомена за кризи в дигиталната среда, как да се справим с тях и да ги превърнем от отрицателно явление в положително за бизнеса?

 

Кризата е добра възможност, защото тя създава впечатление и мнение за определен обект или компания. Много хора си мислят, че положителният имидж се изгражда на база това да няма отрицателно мнение за нас, но това е заблуда. Положителен е, когато бъде наистина положителен, т.е трябва да има повече плюсове, отколкото минуси, но никога неутралност, защото, ако никой не говори нищо лошо за нас и нищо добро за нас, ние нямаме положителен имидж.

 

Всичко е въпрос на баланс, няма проблем за нас да се говори, важното е плюсовете накрая да бъдат по-ярки. Кризата е една изключителна възможност да видиш, да се срещнеш с проблема и след това да покажеш на тези хора, които го наблюдават и го следят, колко блестящо можеш да излезеш от ситуация, която всъщност всеки бизнес изживява. Хубаво е да се реагира адекватно, отворено към хората, по човешки начин, така че, когато в бъдеще се мисли за тази криза, да можеш самият ти да разкажеш за нея, и то с усмивка, а не да бъде нещо, което искаш да изтриеш от Google и да ти се ще никога да не е присъствало там.

 

Когато говорим за комуникация в социалните медии, аз давам един много прост пример по отношение на това как се подхожда към една криза или негативно говорене − просто мисли така, сякаш този коментар идва от най-добрия ти приятел, и реагирай именно по този начин. Едва ли няма да обърнеш внимание на най-добрия си приятел и да го игнорираш, няма да го изтриеш, нито ще спреш да бъдеш приятел с него, няма и да му се разкрещиш за това, че ти казва истината или своето мнение. Това, което ще направиш, е да се концентрираш, защото коментарът идва от близък до теб човек, ще му обърнеш внимание и след това ще се замислиш каква е емоционалната причина той да ти казва това. След това ще потърсиш удобен и за двете страни изход от ситуацията. За мен ключът е в подхода да мислиш за един проблем като за приятел.

 

Кои са най-важните принципи и добри практики при маркетинга в социалните мрежи?

 

Принципите и практиките се променят постоянно, защото хората в социалните медии имат променящи се очаквания. Докато в началото социалната медия беше по-скоро за забавление, то днес тя се превръща в един от най-ярките отпечатъци за това какъв е бил животът ни и как сме го изживели, т.е. тя е един дневник на нашия живот. Всеки човек на база своето его иска да има по-добра история, дори по-добра от това, което наистина се е случило.

 

Днес дигиталната комуникация е по-откровена, по-истинска, по-насочена и по-легитимна от преди десетилетие. Затова и принципите са свързани с това какви сме ние като личности и как водим живота си. Социалната медия би трябвало да намери начин да представи историята просто, човешки и въздействащо, защото там комуникацията е такава.

 

Какво е основното, което трябва да спазваме, когато управляваме бранд страници в социалните медии?

 

Бранд страниците са отличими най-вече с това какво съдържание публикуват.  Разликата идва от съдържанието и от начина, по който пишем, съответно и от визията и дизайна, които слагаме. Макар че една снимка може да каже хиляда думи, ако вярваме на клишето, в крайна сметка снимката трябва да бъде подкрепена от добрата фраза, за да остане в съзнанието. Снимките, визията, дори стилистиките на всички брандове се сменят през годините, те са доста динамични, докато думите остават и те са тези, които въздействат най-трайно. За мен едно от най-важните неща е да изберем стил, който да бъде оригинален. Той може да бъде оригинален и визуално, в днешно време има компании, които пишат съдържанието си изцяло с малки букви или със странна стилистика, с ползване на уникални символи в самите послания или с много абзаци, но накрая всичко опира до думи.

 

Когато говорим за ефективен маркетинг в социалните мрежи, несъмнено говорим и за Facebook приложения започна ли бизнесът да осъзнава, че има нужда от тях?

 

За приложенията трябва да мислим като за отделни обекти, нещо, което не е цялостно, като още едно проявление на бранда, начин да бъдем близо до хората, да бъдем ангажирани с тях и те да създават съдържание на база ползата, която им предлагаме. Едно приложение трябва да предлага забавление или директна полза, да помага и да прави живота на хората малко по-прост, така че, вземайки тази функционалност, която им предлагаме, те да направят живота си по-приятен и да го асоциират пряко с нас. Ние минаваме на един по-зрял етап на качествени и по-сериозни продукти, т.е не толкова базови идеи. Защото вече е дошло времето им на база изградени навици и достатъчно мощни технологични устройства, които се откриват в почти всеки джоб.

 

Как да превърнем последователите си в социалните мрежи в бъдещи клиенти?

 

Последователите задължително вече са клиенти, т.е. те вече веднъж са пробвали нещата, на тях им е харесало и затова искат да се ангажират по-сериозно с бранда, искат да хванат нещо от неговата философия и ценности, искат да го надградят и дори да участват в създаването на тази цялостна система. За да превърнем хората, които просто са ни харесали или са ни забелязали, в клиенти, трябва да използваме първо ангажираност. Най-добрият начин за ангажираност е предизвикателството. Умението да успееш да провокираш хората за мен е изключително важно. Защото, когато един човек участва в провокация, той излиза доста по-ангажиран от целия процес и в много от случаите иска да сподели тази ангажираност с част от своя социален кръг. Така че провокацията винаги е била център на ангажираността, както и креативността, яките идеи, неща, които другите хора не очакват да видят пред себе си. Хората искат добавена стойност. За мен добавената стойност е в това да предложиш една качествена услуга или продукт на хората, но на база това предлагане ти да започнеш комуникация с тях, т.е. самата продажба да е начало на комуникацията и тя никога да не спре след това.

 

Не е достатъчно да продадем нещо и да чакаме хората да върнат обратна връзка, идеята е ние да проследим техните емоции. Говори се, че са ти нужни само 12 души, които са достатъчно ангажирани с твоя бранд или с твоята идея, за да може тя да обиколи света. Ако 12 души са прекалено заинтересовани от това, което се случва, и вярват в една идея, ще могат на принципа на геометричната прогресия да стигнат в доста кратки срокове до хиляди и дори милиони хора, използвайки дигиталната среда. Това, което в крайна сметка трябва да постигнем, е да гледаме на всеки един човек, с когото се срещаме и разговаряме, като на потенциален бъдещ посланик на марката, на когото искаме да покажем силните ни страни или вдъхновението, което носим.

 

Какво би посъветвал хората, които сега навлизат в този бизнес?

 

Да бъдат любопитни, за мен това е най-важната ключова дума, когато говорим за креативност или за такъв бизнес. От една страна, трябват много качества − търпение, оригиналност, постоянство − те се изграждат, научават, но трябва да се тестват в реална среда, т.е никога не знаеш дали ги притежаваш, докато не се опиташ да ги поддържаш и да разбереш дали можеш да устоиш на тази отговорност. Любопитството е нещото, което изгражда най-много един човек. Единственият начин да намираш вдъхновение всеки нов ден е да имаш любопитството да търсиш нещо ново и то да те вдъхновява.

 

Повече за това как да управлявате фейсбук страници за бизнес цели можете да научите от курса на Бисер Вълов в M3 College. Бъдете търпеливи, оригинални и постоянни. Не се отказвайте да опитвате, защото всички проби и грешки водят до нови успехи.

« Обратно