Да бъдеш или да не бъдеш... директор бизнес развитие?

Интервю: Йоанна Танушина

16 октомври 2013 Рі.

В  първото ни интервю от рубриката „Да бъдеш или да не бъдеш...“ Ви представихме Симона Чакръкчиева – CSR съветника на VIVACOM. Тя ни впечатли с биографията си и ни запозна с това какво точно представлява професията съветник корпоративна социална отговорност. В тази статия отново няма да изневерим на технологичния сектор, целейки да Ви покажем как човек с икономическо образование може да се развива изключително успешно в него.

 

Гостът ни е роден и израснал в България, където през 2002 г. завършва като бакалавър по финанси и банково дело в Икономическия университет – Варна. Същата година започва работа като акаунт мениджър в Henkel CEE, две години по-късно гостът ни започва работа като Business Development в Shell Bulgaria, където за три години успява да постигне ръст на приходите от 4.5 до 13.5 млн. долара. През 2007 г. заминава за САЩ, където  завършва MBA в сферата предприемачество и международен мениджмънт в Washington University in St. Louis - Olin Business School. Скоро след това той е назначен на позицията старши маркетинг/продуктов мениджър в американската централа на Essilor.  През 2011 г. от оптичната индустрията се пренася в сферата на компютърния софтуер и мобилните приложения, създавайки ICENIUM™. В момента той е директор бизнес развитие във впечатляващата софтуерна компания Telerik.

Имаме удоволствието да  Ви представим...

 

Христо Нейчев

 

1.    Как бихте обяснили какво стои зад професията директор бизнес развитие на 17-годишен ученик, който в момента се ориентира в каква посока да тръгне кариерният му път? Какъв трябва да бъде човекът директор бизнес развитие и изобщо има ли някаква рамка?

 

Моето любимо определение е: Бизнес развитие – липсващата връзка между маркетинг и продажби. 

 

Всяка фирма трябва да се развива. В съвременната пазарна икономика или вървиш напред и се разрастваш, или вървиш назад и фалираш. Среден вариант няма. Да развиваш един бизнес, означава да популяризираш продуктите на фирмата, да намираш нови клиенти, да сключваш сделки и да увеличаваш приходите от продажби. За целта трябва да фокусираш усилията си в две направления – маркетинг и продажби. В една малка фирма това би означавало дори ти самият да се срещаш с ключови потенциални клиенти, да правиш сделки, да публикуваш нова информация на уеб сайта, а в по-голяма фирма – да създадеш и управляваш правилните процеси, така че други хора да бъдат максимално ефективни, изпълнявайки задълженията си в гореспоменатите две направления.

За да бъдеш успешен мениджър бизнес развитие, трябва да имаш опит и в двете области – маркетинг и продажби.

 

2.    Колко са важни комуникативността и лидерските умения в тази сфера?

 

Комуникативността е най-важното умение. Колкото на по-висока позиция е един мениджър, толкова по-често му се налага да комуникира с други хора – колеги, партньори, консултанти. Умения като лидерство и работа в екип също са много важни, но са тясно свързани именно с умението да комуникираш правилно.

 

3.    Доколко функциите на директора бизнес развитие имат отношение към PR и маркетинга?

 

PR и маркетинг активностите са тясно свързани с бизнес развитието на една фирма. Те определят как изглежда компанията в очите на клиента и на света като цяло и могат да имат голямо въздействие върху желанието на един клиент да се поинтересува от продукта и по-късно да го купи.

 

4.    Как подбирате екипа, с който работите? Какви са най-важните качества, които искате да откриете у служителите си?

 

a)    Комуникационни и междуличностни умения – независимо колко е добър един специалист, ако той не успее да се впише в екипа и да накара хората да го харесват и с удоволствие да работят с него, той винаги ще дърпа екипа назад.

b)    Желание за лично и професионално развитие – човек никога няма 100% от знанията и уменията, необходими да се справи със задачите. Дори и да ги има, технологиите се развиват с такава скорост, че след 2 години всичко ще е различно. Важното е да има вътрешното „изгарящо“ желание да учи, да се развива и да става все по-добър в сферата, която е избрал.

 

 

5.    Кой е най-важният вътрешен за компанията партньор на директора бизнес развитие?

 

Търговците и маркетинг специалистите, защото те са ключът към увеличаване на продажбите. Също и бизнес анализаторите, които ти помагат да събереш и анализираш правилните за бизнеса информация и статистика.

 

6.    През 2012 г. проектът Ви ICENIUM все още беше секретен.  Защо толкова дълго той се пазеше в такава тайна и това усложни ли работата Ви по него?

 

Icenium е изключително иновативен и нестандартен продукт/услуга. Пазехме го дълго в тайна, тъй като не искахме конкурентите ни да разберат, че работим по нещо толкова голямо и различно от традиционната ни продуктова линия. Едва когато бяхме готови с първата публична версия на продукта, разкрихме мистерията около него. Преди това не можехме да кажем на никого извън фирмата по какво работим, освен ако не е подписал NDA. Не бих казал, че това е усложнило работата ми. По-скоро ми беше трудно да накарам приятели и познати да проявят малко търпение и да не любопитстват толкова много.

 

 7.    Какъв е Вашият начин за справяне с предизвикателствата в работата?

Всеки бизнес има предизвикателства. Ако не срещаш никакви препятствия, значи си избрал погрешен път и не вървиш в правилната посока. Много е важно да работиш по проблемите заедно с екипа си. Сам никога няма да ги преодолееш. За целта в екипа трябва да има открита комуникация, всичко да се „слага на масата“ – и доброто, и лошото, и заедно да търсите решения.

 

8.    Отговарял сте за бизнес развитието на Shell Bulgaria, а в момента за това на Telerik. Какво е общото и различното между двете длъжности?

 

В кариерата си до момента съм преминал през четири индустрии – FMCG, Oil & Gas, Optical & Healthcare и IT. Това, което научих, е, че бизнесът си е бизнес независимо от индустрията, континента и държавата. Макар и всяка индустрия и всеки пазар да има своите специфики, които не бива да се пренебрегват, основните бизнес правила са валидни навсякъде. Ако бизнесът ти решава важен проблем, ако даваш всичко от себе си за клиента и ако следиш ключовите бизнес показатели и не спираш да вървиш напред – ще успееш във всяка индустрия.

 

9.    Според Вас необходимо ли е специално образование за позицията на мениджъра бизнес развитие, или е по-скоро въпрос на лични качества, умения и опит?

 

Образованието е неделима част от нашия житейски и професионален опит. Не бива да разделяме нещата на: или уча, или работя. Докато сме в университета, работим по различни проекти, курсови работи, студентски организации. Така научаваме много нови неща не само в университета, а и извън него. След като завършим, пак работим по проекти и нови продукти, но също и не спираме да учим – нови модели за ценообразуване, нови технологии, излезли на пазара, и т.н.

 

За позицията на мениджъра бизнес развитие е важно да имаме опит и знания в областта на продажби, маркетинг, анализ, PR и бизнес преговори. Къде и как сме ги придобили, не е важно, стига да сме добри в това, което правим.

 

  10.   Предвид успешното Ви развитие в САЩ, интересно е защо избрахте да се върнете в България, за да развивате бизнес?

 

Този въпрос не ме изненадва. Като се върнах преди 2 години и половина, ми го задаваха всеки ден. Сега ми се случва по-рядко, но все пак редовно.

 

Много хора живеят с илюзията, че „В България животът е много гаден, а навън е рай“. Това обикновено са хора, които не са живели за по-продължителен период извън страната и са видели само едната страна на медала. Истината е, че няма добри и лоши места за живеене. Светът е голям и шарен и със съвременната глобализация човек може да живее където поиска. В зависимост от това с какво се занимаваш и какво обичаш да правиш през свободното време – едно място би било по-подходящо за теб от друго.

Бизнес е добре да се прави в условия на развиваща се пазарна икономика. Именно региони като Южна Америка, Източна Европа и Азия предлагат добри условия за стартиране и развитие на бизнес. Икономиките на страните в тези региони се развиват много бързо, бяха по-слабо засегнати от GFC и всеки ден се появяват нови възможности и бизнес идеи.

От друга страна, ако се занимаваш с изкуство, е по-добре да се насочиш към развита страна. Северна Америка и Западна Европа биха предложили повече възможности за изява на един писател, художник или музикант, тъй като икономиките им са развити, средните доходи на хората са по-високи и вече има изградена култура да се „плаща за изкуство“.

На база на всичко това, тъй като аз се занимавам с бизнес, решението да се преместя да живея отново в Източна Европа дойде съвсем логично.

 

 11.   Довършете изреченията:

Когато бях малък, исках да бъда рок музикант!

После си мислех, че искам да съм шеф в голяма компания!

А сега знам, че искам да съм предприемач!

« Обратно