Христо Попов (изпълнителен директор на 100% Think Fresh) е гост-лектор на много семинари и конференции, където чрез опита си споделя „Що е предприемачески дух?“ и пътя, който е извървял, следвайки го. Той въздейства на аудиторията от млади предприемачи с положителна нагласа и реализъм.
Подобно събитие, на което той беше гост, е наскоро провелата се конференция за предприемачество – StartUp@Blagoevgrad 2013, чиято основна мисия е да среща младите хора с утвърдили се професионалисти, за да почерпят съвети за стартиране на собствен бизнес.
За да не стихва ентусиазмът на бъдещите предприемачи, професионалисти като Христо Попов трябва да продължават да ги вдъхновяват.
1. Какви качества трябва да притежава един предприемач, за да не остане само ентусиаст с добри идеи? Може ли всеки да стане предприемач?
Има няколко основни неща, които са необходими, за да стане един човек предприемач. Първото е да вижда възможности около себе си. Това е умение, а не се учи. Човек или се ражда с умението да вижда възможности за печелене на пари около себе си, или не. Второто – много важно е да си вярва. Трябва да имаш самочувствие, че ти си човекът, след като откриеш възможностите. Третото – да са много издръжливи, защото това, което искат, няма да стане от първия, втория, дори и от третия път. Предприемачите като Зукърбърг, които от първия път правят Facebook, се броят на пръстите на едната ръка.
Човек трябва да има подхода на Едисон, който казва, че всеки провал е стъпка напред. Това са необходимите качества и те не се учат. Може да се научиш как се правят бизнес план, интервюта, маркетинг план, но тези три качества или ги имаш, или не.
2. Реализирането на идея изисква първо голяма мотивация. Кое е това, което мотивира предприемачите не само да започнат, но и да продължат напред?
Най-страшното за един предприемач е да изгуби самочувствието си. Никакво значение няма дали губиш пари или не, дали успяваш, или не, важното е да запазиш самочувствието си. Когато си го направил, какъвто и неуспех да имаш, това, което ти подава ръка, е следващата идея. Ако запазиш духа на самочувствието си, рано или късно новата идея ще дойде и трябва да продължиш да вярваш, че ти си човекът, който ще я осъществи. Това усещане трябва да е толкова силно, че да можеш да го предадеш и на екипа си, защото иначе няма шанс. Хората, с които работя аз, вярват в това, което правя.
3. Индивидуално или колективно трябва да е предприемачеството, за да бъде ефективно?
Изключително субективно е. Няма точна формула, няма правилен или грешен отговор. Според мен шансът да успееш, когато си сам, е по-голям. Партньорството е много трудно нещо, защото, ако на 22 години се събереш с някого, с когото мислите по един и същи начин и гледате в една и съща посока, то след време желанията и изискванията от живота на всеки стават различни и човек, започвайки партньорство с някого, трябва да знае какъв ще бъде другият след 10 години, което е невъзможно, защото животът променя хората.
Силна фирма се изгражда по-лесно от един човек, отколкото от двама или трима. Ако се замислите, трудно ще откриете голям бизнес, създаден от партньори. Стив Джобс, Бил Гейтс, Уорън Бъфет са сами. Разбира се, човек сам нищо не може да направи – има нужда от хора, но е различно от това да имаш нужда от партньор.
Според мен поемаш по-малко рискове и успяваш, ако си сам, но задължително ти трябва екип. Събирането на екип е едно от най-големите предизвикателство за предприемачите. Как да привлечеш екип за една идея? Трябват ти интелигентни хора с умения. Такива хора обаче имат много възможности пред себе си и предприемачът, тръгващ напред с идеята, трябва да е много самоуверен и самовлюбен, на границата на лудостта, за да си мисли, че може да успее и да привлече други хора към своята идея.
4. Наблюдаваме стартирането на все повече и интересни Start up проекти. Как да разпознаем идеята, която може да носи пари?
Според мен водещото не е идеята, а имплементацията и способността бързо да измисляш план Б, защото план А почти никога не се осъществява. План А е идеята, но в процеса на работа всичко се променя. Много по-важна е имплементацията й. Тя е горивото, дава ти енергията да действаш, но повечето пъти крайният резултат е много видоизменен от първоначалната идея. Тя е само посоката. Планът е нищо, планирането е всичко. Мисленето напред е важно.
5. Според Вас има ли плодотворна среда за реализиране на проектите на младите предприемачи в България? Какви предимства има нашата страна и защо да се възползваме от тях?
Предимства за реализиране на проекти в България няма. Вероятността на един млад човек да му отпуснат кредит от банка е близка до нула. Вероятността да създадеш продукт тук (може би с изключение на IT продукт), който да е конкурентен извън България, е изключително трудно, защото цялата среда е неефективна. Всички бизнес сфери са като скачени съдове и ако някоя от тях е на ниско ниво, то и твоят продукт намалява качеството си и вече не си конкурентоспособен на външните пазари.
Остава вътрешният пазар, но той е малък. За нас в България шансът е да правим малки, бутикови бизнеси, които са местни. Иновативността е много ключова, но каквато и гениална идея да има човек, трябва да я реализира. Битката започва след това.
6. Има ли според Вас сектор на българския пазар, който не е благоприятен за стартиращи проекти, или всяка добра идея, която се реализира умно, има шанс?
Няма сектор, в който една идея да не обърне индустрията. Предприемачът не се интересува, той има идея и тръгва да я реализира.
Може би индустрии, които по-малко зависят от инфраструктурата, имат повече шанс да успеят.
7. Срещате се с много млади хора. Сред каква част от тях откривате истинския дух на предприемача?
Самият факт, че младите хора се интересуват и черпят идеи от съветите, е много хубав показател. Те са вече една крачка пред останалите. Младите българи трябва да имат повече самочувствие. Това е много ключово за предприемача – да тръгне напред със самочувствие, да контактува с другите със самочувствие, да излъчва самочувствие.
Хората се раздират от противоречия, а не трябва, защото всяко противоречие намалява енергията на човека. Най-ценното, което има човек, е енергията, а всяко колебание дали ще се справиш, или не разконцентрира и изразходва много бързо тази енергия.
8. Според Вас как изглежда един предприемач в очите на останалите хора?
Зависи къде. В България според мен хората имат лошо мнение за предприемачите, защото занимаващите се с бизнес създават погрешен образ на предприемача. Манталитетът на българския бизнесмен също дава погрешно и лошо отражение. Всичко спечелено да е на показ не прави добро впечатление на останалите хора, които се чудят как да оцеляват в тази среда. Затова на предприемачите се гледа като на мошеници. Това не е предприемаческа среда.
Ако нещо може да помогне в създалата се ситуация днес в България, то това е предприемачеството, предприемаческият дух. Младите хора в днешно време трябва да променят този погрешно разбран образ на предприемача. И аз вече ги виждам. Те са готини, интелигентни, няма първенющина, не гледат надменно – това е бъдещето.
9. Към кои международни пазари е подходящо да се насочват българските предприемачи?
Според мен всички гледаме на запад от България, но трябва да гледаме на изток. Възможността да направим промени в индустрията е много по-реална на изток. Хората там са по-близки по манталитет и поведение до българина. Предприемачът има мисленето на китаец – иска да работи много и да прави пари. Ако си човек на изкуството, артист или занимаващ се със социална работа, мястото ти е на запад, ако искаш да правиш пари – то е на изток.
10. Може ли в България да се роди следващият Стийв Джобс?
Възможно е, но вероятността да се роди тук и да се реализира е много, много по-малка отколкото в Силиконовата долина например.