Живко Желязков, координатор на проекта Discover to Inspire: Mладите трябва да превъзмогнат страха от създаването на нещо свое

Интервю: Лиляна Динкова

24 април 2014 Рі.

Discover to Inspire: Youth for Sustainable Living е проект, вдъхновяващ младите хора за устойчив начин на живот. Организиран е от група студенти от Университета в Дънди, Шотландия, като голяма част от тях са българи.

 

Основната му цел е чрез серия от лекции и симулации, водени от доказани професионалисти, да мотивира обществото да живее по-природосъобразно.

 

Инициативата се проведе от 3 до 8 април в Шотландия и събра над 100 човека от над 10 европейски страни, отговорни към околната среда и вярващи, че те са промяната, която искаме да видим в света. В края на месец май се очаква и крайният продукт на проекта – видеа, които ще покажат как по лесен начин да променим живота си за по-устойчиво бъдеще.

 

Вижте какво разказа за събитието, целите и очакванията си от Discover to Inspire един от координаторите на проекта Живко Желязков:

  

Какво Ви вдъхнови за Discover to Inspire?

 

Discover to Inspire е проект, който беше започнат преди две години от Анна Димитрова и студентското дружество Diplomats@Dundee в Университета в Дънди, Шотландия. Тогавашната тема беше как младежта може да се включи в изпълнението на Хилядолетните цели на ООН. Още след края на първия проект разбрахме, че голяма част от екипа имаме интерес към устойчив живот, искаме да научим повече и да намерим хора със сходно мислене. Затова се насочихме към тази тема за второто издание.

Това е проект, създаден от студенти и млади хора за студенти и млади хора. Зад него стоят студенти във Великобритания (главно в Дънди), като някои изучават политика, право, инженерни специалности, икономика, графичен дизайн и т.н. Всички участници също са с много различни интереси. Има и голяма българска връзка, като 12 от общо 20-те организатори са български студенти във Великобритания. 

 

Какво целите да кажете?

 

Основната цел на Discover to Inspire е да стимулира промяна в мисленето на хората относно устойчивия живот. Нашата визия е: открий, за да вдъхновиш; вдъхновявай, за да дадеш сила и възможност; дай сила и възможност, за да промениш. Целта ни беше да предоставим сила и възможност на всеки участник да стимулира промяна в собствената си държава и общност. Вярваме в стимулирането на малки промени в начина на живот, които обаче да са устойчиви и дълготрайни.

 

 Как протече инициативата?

 

 Между 3 и 8 април 2014 г. над 100 млади хора от над 10 държави в Европа се събраха в Дънди, Шотландия, за да обсъдят какво могат да направят заедно. Убедени сме във различното въздействие на различните видове занимания, така че се ръководехме от нашата тристепенна визия в създаването на програмата.

 

Първата стъпка за много от нашите участници беше да открият повече информация за проекта, което осъществихме чрез лекции и политически симулации през първите три дни. Лекциите варираха от представяне на историята на устойчивостта през работата на различни водещи неправителствени организации и на публични институции като Университета в Дънди до представяне на работата на хората, които създават и влияят на държавните политики в областта. По последната тема лектор беше Юлиан Попов, бивш министър на околната среда и водите в служебното правителство между март и май 2013 г. Засегнахме и социалното предприемачество, както и корпоративната отговорност, където също имаше българин лектор – Пламен Вакрилов от Сименс Швейцария. След това продължихме с политически симулации на ЕС и ООН, за да могат участниците да разберат по-добре как се създават политики относно устойчивия живот.

 

На третия ден преминахме към стъпката за вдъхновение, като посетихме The Park – Findhorn, екоселище в Северна Шотландия. Участниците бяха разделени в пет групи (управление на отпадъците, жилища, храна, енергия и транспорт), като всяка имаше различни дейности на място.

Последния ден пристъпихме към работа върху крайния продукт на проекта: видеа във всяка една от петте области. Участниците имаха страхотни идеи и в момента довършваме работата върху това, като се надяваме видеата да са готови до края на месец май. 

 

Какво сте постигнали реално досега?

 

След първото издание на проекта успяхме да създадем наръчник как младежта може да се включи в изпълнението на Хилядолетните цели на ООН, който е достъпен на уебсайта ни (http://www.discovertoinspire.org/Discover/discover-to-inspire-dundee-2012/). Разбрахме обаче, че това не е най-добрият начин да се въздейства върху обществото и да се събуди интерес сред младите хора. Затова този път се насочихме към видеа, които ще качим онлайн, но работим, за да ги разпространим и чрез медии.


Убедени сме, че вече сме постигнали създаването на общност от над 100 активни млади хора от над 10 различни държави, които имат сходни интереси и искат да работят, за да разпространяват идеята за устойчив живот. Дори това само по себе си е голям успех, особено като се има предвид, че зад проекта стоят 20 студенти във Великобритания, които успяха да го защитят и да получат финансиране от Европейската комисия по вече несъществуващата програма „Младежта в действие“. Сигурни сме, че това ще доведе до много ползотворни сътрудничества в бъдеще. 

 

Мотото на проекта Ви е: „Ние не питаме какво може да направи светът за нас, а какво можем да направим ние за него“. Какво наистина можем да направим за света?

 

Всеки ден четем неприятни новини, независимо от народност, местонахождение, образование и т.н. Важно е младите хора не само в България, а на повече места по света да превъзмогнат страха от създаването на нещо свое. Светът в момента предоставя много възможности, трябва да се използват, за да намираш хора с подобно мислене на твоето. Discover to Inspire цели точно това, но и да стимулира малките промени в живота. Да, няма как да започнем да изпълняваме отговорностите си към природата след един следобед или дори след една конференция, била тя и Discover to Inspire. И въпреки това следващия път когато си купуваме кафе, може да се замислим дали не е по-добре да си вземем преносима чаша (термос) от вкъщи, вместо да използваме нова пластмасова чаша всеки път. Същата логика, поне за мен лично, важи не само за нашата отговорност към природата, но и към други области от живота. 

 

Какви са очакванията след края на проекта?

 

Всеки един участник вече е посланик на проекта за общността си. Очакванията ни са всеки да участва в разпространението на видеата в своята държава и общност, за да достигне общото ни послание до възможно най-много хора. Надяваме се също те сами да започнат да се замислят за промени в собствения си начин на живот и за това как биха могли да разпространят личното си послание. Синергията, която се получава след такъв един проект, е особено важна и съм убеден, че ще има и други последващи резултати.

« Обратно