В рубриката ни ,,Младите надежди на България“ продължаваме да Ви срещаме с млади български предприемачи, които вдъхновяват с иновативните си проекти и доказват, че България е подходящо място за бизнес. Даваме думата на Дарин Маджаров. Той е отличен в класацията на Форбс „30 под 30“ бъдещи лидери на България, както и в „40 до 40“ млади лидери на България на Дарик.
Дарин е създател на онлайн платформата Ucha.se – най-добър образователен сайт на България за 2012 и 2013 г. Ucha.se е портал за достъпни и забавни видеоуроци по всички учебни предмети от 1. до 12. клас.
Кой е Дарин Маджаров?
Едно нормално момче. Обичам България и се върнах тук, за да правя нещо смислено. Много работя и се старая да се занимавам с неща, които ми доставят удоволствие, както сега с Ucha.se. Искам продуктите, които създавам, да говорят за мен като личност.
В ученическите си години си бил едновременно отличник, футболист и шампион по шах. Как успяваше да съчетаеш толкова различни дейности? Нямаше ли проблем с времето?
Много е важно да си организиран като човек, да си планираш времето. Ставаш сутрин, знаеш какво ти предстои и когато денят ти е подреден, можеш да свършиш много повече неща.
Кой е най-ценният урок, който ти даде обучението в чужбина?
В Бременския университет успях да опозная всякакви хора от най-различни култури. Това много ми помогна, когато се върнах в България. Тук ми е много по-лесно да се разбирам с хората. Ако искаш да успяваш, трябва да намериш общ език с всеки един човек.
Ако можеше да опишеш с една дума образованието в България, каква ще е тя?
Ако един ученик има желание, българското образование може да го подготви добре и след това той да бъде на много високо ниво. Образованието е отражение на живота като цяло в България. Има ученици, които полагат усилия – те напредват и ще имат добър живот по-нататък. Стават успешни, имат собствен бизнес и постигат мечтите си. От друга страна, има и ученици, които се опитват да минат между капките или да препишат – тях не ги очаква нищо добро.
Разкажи ни кое те вдъхнови да създадеш платформата Ucha.se.
Българското образование се критикува повече, отколкото трябва. Тези коментари за България не ми харесват, затова се захванахме и сформирахме екип, с който да докажем обратното. Сега благодарение на сайта ученици със слаби оценки, които преди не са били мотивирани, проявяват интерес към учебния материал и показват чудесни резултати.
Защо образователният сайт е толкова успешен?
Слушаме внимателно от какво имат нужда учениците и се опитваме да им го предложим. Искаме видеоуроците да отговарят изцяло на техните личности в момента. Правим видеоклиповете точно по вкуса им – забавни, мотивиращи и с лесна за възприемане информация.
Какви техники трябва да използваме, за да привлечем вниманието на младите хора като потребители?
Трябва да ги разбираме като хора и да ги уважаваме. Те са много по-различни от нас – благодарение на интернет могат да учат много по-бързо и имат потенциал да станат по-силни личности, отколкото ние. Видеоуроците трябва да бъдат под формата на игра – стъпка по стъпка, логични и интересни.
Какви са тенденциите за развитие на платформата в бъдеще?
Възнамеряваме да превърнем Ucha.se във виртуална игра. Самите ученици ще наблюдават как се развиват като личности, като стават по-добри в математиката и другите предмети, и какви възможности им дава това. След всеки урок ще добавим упражнения и при грешка на някой въпрос сайтът ще те връща на конкретни 20-30 секунди от дадено видео. Така учениците много бързо ще наваксват, ако имат пропуски.
Как се прави един забавен и полезен видеоурок? Колко време отнема процесът?
Да се направи едно видео е голям труд и коства усилията на много хора. Първо преглеждаме изискванията за урока в програмата на МОН и информацията за него в учебниците. После измисляме креативни начини, по които да го представим. Учител изготвя плана към урока и синтезира обясненията към него, а аниматор създава анимациите и презентациите.
Как изглежда идеалното училище, в което би искал да учи твоето дете?
Бих искал детето ми да усвоява учебния материал вкъщи чрез видеоуроци, а когато отиде на училище, учителят да му бъде ментор, да организира различни игри, чрез които то да се упражнява, да се учи да презентира и да развива социалните си качества. В училище силата е, че всички са заедно, могат да работят в екип, учителят е там, за да им даде напътствия.
Оптимист ли си? Такова ли ще бъде училището на бъдещето в България?
Надявам се, че ще е такова. Ако не, ще го направим. Аз по принцип не мрънкам. Вместо да критикувам, гледам позитивно на нещата. Когато има някакъв проблем, не чакам някой да ми го реши, а работя здраво и се справям с него. По това се отличават предприемачите от другите. Предприемачът рискува, не се притеснява да поеме инициатива, но може да се изложи, да направи грешки, да обърка деца. Поемаш тази отговорност, справяш се максимално добре и Ucha.se успява. Ако се страхувах от провал, ucha.se нямаше да съществува. В това е силата на предприемачите – те движат света напред, защото разрешават проблеми. Всички продукти, които ги има, от колата до телефона, са правени от хора, които са виждали някакъв проблем и не са чакали някой друг да го реши, а сами са се справяли с него.
Как преминава денят на един млад предприемач като теб?
Всеки ден е различен. Правя анализи на платформата – как се ползва и къде може да се подобри. Говорим си с хората от екипа, готвим следващите стъпки. Вчера имахме важни стратегически срещи, с които да определим как ще се развива Ucha.se нататък. Интересен живот е, не е начертан. Искам динамика, да се прави нещо смислено, което дава резултат бързо.
Какво би посъветвал младите хора в България?
Да не чакат някой да им намери работа. Те сами могат да го направят. В България има толкова проблеми за разрешаване, които са възможност за бизнес. Тези, които се трудят, самоинициативни са и търсят пътища, те успяват в България. Моят съвет към младите хора е да се борят и с много труд да постигат успехите си.