Александър Найденов, Обединени идеи за България: В социалното предприемачество има място за алтруизъм, но не и за компромиси с професионализма – II част

Интервю: Пирина Касапинова

26 март 2014 Рі.

Продължаваме нашата рубрика „Младите надежди на България“ с втора част от интервюто ни с Александър Найденов. В първата част той разказа за фирмата си Времигрант и сподели малко за връзката между самия него и проектите, които развива.

В тази част на интервюто ще имате възможност да прочетете повече за организацията “Обединени идеи за България” (ОИБ) и мнението на Алекс по въпроси за социалното предприемачество в България.

 

Кои са най-силно изразените качества на социалното предприемачество?

То е водено от идеалисти с много реалистичен поглед върху света. Социално-предприемаческите инициативи се планират и реализират като бизнес инициативи: аналитично, с оценката на всички заинтересовани (stakeholders), с измерими резултати, с оценка на добавената стойност на продукта/услугата.

В социалното предприемачество има място за алтруизъм, но не и за компромиси с професионализма.


В каква степен българите имат понятие от социално предприемачество?

Социалното предприемачество е сравнително нов феномен и в световен план, така че не е изненадващо, че и в България не е известно. Има малко фирми, които го практикуват (Хлебната къща, Уча.се, Cleantech, Jumpido), но пък наистина много социални инициативи, които могат да достигнат своята финансова независимост с прилагането на малко повече бизнес мислене.

Голямо предимство на България е, че реално са достатъчни само няколко добри примера за успешни социални предприемачи, показани широко в медиите, за да се вдъхновят огромен брой хора.

 

Какви са наблюденията ти върху просперирането на български бизнес в чужбина?

От старата школа имаме няколко мултимилионери и един милиардер в Северна Америка; безброй български магазини и ресторанти са примери за дребно предприемачество.

Няколко актуални прекрасни примера за успешни български бизнеси, които се развиват и в чужбина (не са само експортьори на стока), са Телерик, Walltopia, MusalaSoft, Flipps. Мария Попова има много влиятелен сайт – brainpickings.com , следен от милиони хора, а на Jumpido, образователни социални предприемачи, както изглежда, им предстоят големи бизнес удари в няколко европейски държави.


Откъде тръгна подобаващо развиващата се организация „Обединени идеи за България“?

От няколко приятели, с които успяхме да израснем професионално с ОИБ. В началото имахме идея само за конференция, но еволюцията на екипа не само че доведе до много повече проекти, но и ни срещна с хиляди хора, които споделят нашите цели – със стотици от тях работим. 


Какво да очакваме на ежегодния форум „Идеите – това сме ние“ през 2014?

Зеленото издание на форума ще предложи още по-засилен акцент върху устойчивостта и креативността на новосъздадените проекти и още по-активна работа на професионалисти с нашите участници. Ще имаме инициативи, които ще вдигнат обществените очаквания към младите още по-високо.


Какво би посъветвал българските младежи?

Веднъж на две седмици да ходят на предприемачески събития, да си изберат смислена локална кауза, към която да се присъединят, или да си набележат местен проблем, който сами със собствени сили да решат.

« Обратно