Сайтовете отдавна не са това, което бяха – днес те не са просто една електронна визитка, а основен комуникационен инструмент за всеки бизнес. Независимо от вида на сайта, той трябва да дава нужната информация, която да е поднесена на разбираем език, за да може да достигне до максимален брой активни потребители. Дали е успешен, или не PR-ът в онлайн среда, ще се опитаме да разберем отново заедно в петъчната ни рубрика „Уеб сайтът и блогът – място за активен PR“.
Днес решихме да Ви изненадаме, да Ви провокираме и да създадем силни емоции, защото с нас е една жена, която спокойно мога да определя като най-добрия специалист в онлайн средата в България.
Ето с кого избрахме да разговаряме днес:
Тя е водещ експерт в областта на онлайн медиите, маркетинга и PR-а. Основател и ръководител на уеб агенция ABC Design&Communication Group и онлайн медийна група „Аз медиа“, част от която са популярните сайтове Az-jenata.bg, Az-deteto.bg, Kafene.bg и други. Занимава се с изготвяне на цялостни концепции за изграждане на уеб сайтoвe и онлайн присъствие. Специалист в сферата на интерактивната реклама, онлайн маркетинга, медияпланирането за интернет, имейл маркетинга и Web 2.0. Автор е на над 10 книги, има публикации в печатни бизнес издания и своя страница в списание .Net, откакто то излиза на български език.
Има два блога − личен и професионален. Тя е дългогодишен преподавател в Нов български университет, лектор у нас и в редица европейски страни в семинари и корпоративни обучения на тема онлайн медии, PR, маркетинг и реклама в интернет. Основател и идеен ръководител на конкурса за най-добър уеб сайт и цялостно онлайн присъствие „БГ Сайт“, организиран още през 1999 г. Активно работи за развитието на уеб в България. Според мен едва ли има по-подходящ човек от Жюстин Томс, с която да си поговорим за PR-a в онлайн среда. Вижте какво сподели тя с нас.
Ако трябва да опишете с една дума PR-а в онлайн среда през 2014 г., каква ще бъде тя?
Динамичен. Мобилен. Нетрадиционен.
Могат ли блоговете да заменят корпоративните уеб сайтове в България?
Няма как това да се случи. Сайтът е най-важното място на цялостната ни комуникация и няма как да бъде заместен от блога, особено за корпоративни цели. Блогът е изключително силно помощно средство, което тепърва ще се разгръща и ще носи дивиденти.
Какви са най-честите грешки, които сте забелязвали досега при планирането, изграждането и поддръжката на уеб сайтове?
Най-вече че всичко се прави „на парче“, неподчинено на цялостна стратегия или в общ микс. Самоцелното присъствие не може да е ефективно. Прекалено големите очаквания също са грешка. Търсенето на най-евтиното решение често си прави лоши шеги.
Каква стратегия да използваме, за да популяризираме сайта и да го отличим от този на останалите компании?
Да сме оригинални в днешно време не е никак лесна задача. Това върви ръка в ръка с полезност, смислено съдържание, адекватно общуване, консистентност. Конкретиката зависи от типа бизнес, целите, публиките ни.
Как да привлечем лоялни потребители към нашия сайт?
През класически онлайн или офлайн канали, комуникация, на ежедневна база. Тук и работата в социалните мрежи е важна, но и много други детайли. Може да се напише цяла книга по темата, дори две.
Как нашият уеб сайт да бъде сред топсайтовете по търсене в Google?
SEO е голяма магия и изисква много и различни усилия във времето. Постоянство, креативност, следене на новостите в Google, но най-вече по възможност – работа с голям специалист в областта.
Доколко дизайнът на един уеб сайт/блог е определящ за неговия успех?
Важен е. Но по-важно е съдържанието. Балансът е ключът, а постоянството – основата за всеки успех.
Кога нашият сайт има нужда от редизайн и кога е необходимо да изградим изцяло нов сайт?
Добре е да не се оставя сайт, без да „мърда“ с години. Максималният живот на един сайт е 2 до 3 години. Лек редизайн може на година и половина. Зависи от бранда. При по-големите брандове сроковете са по-малки.
Разкажете ни как се зароди идеята за конкурса „БГ Сайт“ и с какви трудности се сблъсквате всяка година?
Беше далечната 1999-та, в зората на уеб у нас. Подсказа ми я моят дигитален гуру Алън Дженкинс и се захванах с нея някак на шега. Тази година е 15-ото издание. Всяка година е различно. Най-важното е, че хората, създаващи качествен уеб у нас, имат още едно поле за изява и насърчаване.
Ако сега трябва да си направите блог, как ще се казва и за какво бихте писали в него?
Вероятно същите биха били. И темите, и имената.
Довършете изречението: „Обичам да блогвам...“.
...защото блогването ми помага да мисля, да се концентрирам, да анализирам, да срещам нови приятели, да помагам.
Разговорът с Жюстин ме накара да се усмихна, а ако и ти, читателю, си се почувствал така, не пропускай рубриката и следващия петък, когато ще публикуваме друг интересен материал, свързан с PR-а в онлайн среда.
На снимката: Жюстин в колежа, M3 College архив