Какви са взаимоотношенията журналисти–пиари? Как се възприемат помежду си? Повече си помагат или си пречат при изпълняването на професионалните задължения?
Отговорите на тези и други въпроси ще намерите в поредицата интервюта на M3 College „Пресечна точка: журналисти и ПР-и“.
Всеки вторник ще публикуваме интервюта с известни журналисти, телевизионни водещи, фоторепортери или пиари, в които ще представяме примери от практиката и ще търсим начини за подобряване на сътрудничеството между двете професии. А ето с кого започваме:
Разследващ журналист в новините на БНТ, от месец 27-годишният Росен Цветков е в ново амплоа – водещ на сутрешния блок „Денят започва”. Едно от младите лица на обществената телевизия за седем години работа там успя да събере внушителна колекция от национални и международни награди. Последната – за „Изключителни постижения в разследващата журналистика” – беше връчена само преди седмица в Босна от Централната европейска инициатива (CEI), Медийната организация на Централна и Южна Европа (SEEMO) и фондация „Конрад Аденауер” – Германия. По този повод M3 College реши да стартира първо с него:
1. Наскоро ти бе връчена наградата за млад разследващ журналист в Югоизточна Европа. На какво се дължи факта, че си един от най-награждаваните журналисти в България?
Тази награда е за три разследвания от последните три години. Изискването беше да се проследи в развитие разследващия журналист и аз бях номиниран от БНТ. Разследванията са от 2011 г. до последното за „Атака” от юни тази година(репортажът можете да видите от този линк http://bnt.bg/bg/news/view/103231/ima_li_plateni_agitki_razsledvane_na_bnt). Аз обичам такъв тип състезания не заради наградите. Особено в международен план следя много какво се случва. Това ми е най-голямата цел – да излизам навън, да показвам материалите си навън. Имам амбицията да направя разследване в международен план.
2. Доколко увеличаването на известността пречи на твоите разследвания?
Да, това е проблем. Бих го нарекъл проблем, защото аз съм свикнал да работя под прикритие.Например тази събота правих разследване и имаше много голяма вероятност да ме разпознаят. Все по-трудно ще става да се крия. Ще си променя подхода със сигурност, а как ще стане това, ще го запазя в тайна.
3. В какво се изразява професионалният ти досег с ПР специалисти?
Аз ежедневно общувам поне с няколкопиари по различни теми за различни гости. Това, че съм водещ не означава, че аз не съм във връзка с тези хора. Има пиари, с които се общува леко. При други не е така. Аз ги разбирам. Не съм го учил и специализирал като пиарите във Факултета по журналистика, например, но съм имал възможност да се запозная с пиар техники и разбирам, когато се опитват да скрият нещо. Знам, когато ми се даде обяснение, какво стои зад него.
4. Според теб ПР-ите по-скоро пречат или подпомагат комуникацията?
Ако говорим за България, според мен има много хора, които се наричат пиари, а всъщност не изпълват това понятие със съдържанието, което очакваме. Според мен пиар означава да бъдеш успешен комуникатор между две страни. В случая между медиата и институцията/човека, с когото се опитваш да се свържеш. В България това, което се случва е, че те по-скоро пречат на комуникацията. Зависи за коя институция става дума. Има хора, с които се разбираш за няколко минути, има такива, които цял ден могат да те бавят и накрая по никакъв начин да не ти помогнат нито с информация, нито със събеседник. Всеки е различен сам по себе си и това донякъде опира и до личността, не само до институцията, за която работиш. Понякога се налага да прескачаш пиара и да се обадиш директно на човека, от когото се интересуваш, защото бързината е особено важна за моята професия.
6. На какво се дължи според теб факта, че голяма част от журналистите се преориентират към ПР професията?
Аз също съм си мислил дали няма да го направя някой ден. Изкушавам се да мина от другата страна. Ако го направя, за мен водещо ще бъде да запазя принципите си в името на истината. Ако човека, за когото работя, е против тази истина, аз не бих работил за него. Т.е аз бих бил пиар на иституция или личност, която по никакъв начин не е извън моите принципи и съображения. Засега обаче не виждам тръпка и предизвикателство да работя в тази сфера. Убеден съм, че е интересно, защото е също много динамично, но тръпката, която аз имам от настоящите ми занимания, като например разследващата журналистика, откривателството и изваждането на много важни за обществото факти, там според мен я няма.
7. Какво би посъветвал колегите пиар специалисти, така че да се подобри партньорството между двете професии?
Отговорът е всеки да си върши работата по най-добрия начин. Както аз като журналист следвам правилата на моята работа, така и пиарите трябва да го правят. Според мен е много важен фактор да се изслушваме повече и да сме честни един към друг. Ясно е, че ние като журналисти използваме техники, за да стигнем до информация от някого, така и пиарите имат своите техники. Но когато в основата на всичко е истината, нека работим за нея. Ако се преследва това, мисля, че могат да се подобрят отношенията между двете страни.