В условията на хиперконкуренция и ценови натиск на вътрешния и световния пазар работещите в индустрията на туризма са поставени пред сериозни проблеми на създаване, лансиране и утвърждаване на успешни туристически продукти.
В курса ще се упражняваме как да дефинираме конкурентен продукт, да таргетираме правилните потребители, да се позиционираме ценово, да използваме възможни партньорства и да намерим добър алгоритъм за продажба за нашия конкретен продукт.
Курсът ще се проведе в четвъртък и петък, 24-25 март, от 10 до 17 часа в М3 College.
Основи на Маркетинга и Позиционирането:
- Теоретични основи: определения, маркетингови проучвания, образуване и дефиниране на конкурентноспособен туристически продукт/услуга, базирани на практическото разбиране на маркетинговия процес и планиране.
- Изследвания на пазарите, потребителите и конкуренцията
- Практически примери и най-добри практики следвайки модела на The 4Ps of Marketing: Продукт, Цена, Дистрибуция, Промоция
- Бранд, фокус, тематичност и диференциация на туристическото предложение.
- Партньорства при създаването на туристически продукт.
- Финансиране на дейностите по създаване на конкурентноспособен туристически продукт.
Фокус: Курсистите ще се научат да използват маркетинговия процес и стратегическото планиране в маркетинга като основа за успешни дейности по проучване, определяне, създаване, и ценообразуване на ясно отличим и диференциран туристически продукт, който увеличава стойността на корпоративния бранд. Търсено е извличането на уникално конкурентно предимство от всяко туристическо предложение.
Интегрирани маркетингови комуникации и продажби
- Брандови, продуктови и кампанийни комуникации - създаване на съдържание за информация и интегрирани маркетингови комуникации
- Комплексни интегрирани комуникации базирани на "икономиката на споделянето"
- Индивидуализиране и микро-таргетиране при интегрирани комуникации
- Технологически платформи за достигане до целевите пазари с минимални финансови инвестиции
- Дистрибуция и продажба на конкурентоспособен туристически продукт в условията на "икономиката на изживяванията" - фокус върху добавената стойност за клиента като партньор в развитието на продукта
- Използване на конкретни похвати за ефективни продажби. Модел AIDAR (attention, interest, desire, action, retention/ repurchase)
Модел на продажби в туристическата индустрия и използване на конкретни похвати. Модел AIDAR (attention, interest, desire, action, retention/ repurchase)
- Внимание – социални контакти, рекламни канали, конкурентни послания. Изпълними обещания за изживяване, откривателство, устойчива репутация. Харизма и емпатия. Партньорства. База данни по интереси.
- Интерес – съдържание на посланието – „какво лично за мен има там” – експериментиране, изживяване – индивидуализиране на туристическия продукт туристически продукт. Отговорен туризъм и други трендове в маркетинговите комуникации
- Търсене – предлагане на конкурентна оферта – лимитирани оферти, ексклузивност, етикет и етика в продажбите. Използване на намаления.
- Действие - техники за приключване на сделката. Всички детайли трябва да са ясни на купувача. Създаване на доверие, чувство за безопасност. Асистенция. Импулсивна vs. планирана покупка.
- Лоялност – техники за връзка с клиента, рейтинг. Препоръката продава. Организатор на група от потребители е 1 човек. Програми за лоялност. Бази данни.
- Продажби на туристически продукти според използваните канали:
- Имейл, телефон
- Лични контакти
- Електронна платформа (собствен сайт, собствена страница в социалните мрежи, блогове, сайтове за колективно пазаруване, групи и събития в социалните мрежи)
- Глобални дистрибуционни системи и техните превъплъщения в портали за продажба на туризъм.
- Партньорства, партньорски платформи, колективно пазаруване, сайтове за рейтинги и информация
- Борси и изложения
Практическата насоченост на курса дава възможност за решение на множество от тези проблеми чрез интерактивни упражнения по проучване, определяне, създаване, ценообразуване и избиране на целеви пазари, позициониране и продажби на конкурентоспособен продукт.
Курсът завършва с мини туристическа борса в колежа, където курсистите могат да приложат наученото, като се опитат да продадат своя продукт на специално поканени гости.
Росица Охридска-Олсон
Росица Охридска-Олсон е експерт в областта на туризма с над 30-годишен опит в туристически фирми и хотели на 2 континента. Участвала е във високопрофилни проекти като разработване на стратегия за бранд ,,България”, работи по изработената Концепция за туристическо райониране на България и е експерт по брандиране на страните във “Future Brand”.
Росица Охридска-Олсон има магистърска степен по ,,География на туризма”, специализира Маркетинг на туризма и културата и Визуални телекомуникации в Сейнт Пол, САЩ. През последните 3 години, Росица Охридска-Олсон изнася лекции в ПУ ,,Паисий Хилендарски”, Висше училище по мениджмънт (Варна) и УНИБИТ. Богатият ѝ опит, както и владеенето на 5 езика я прави търсен лектор, презентатор и консултант в повече от 10 страни.