Период на провеждане:
15 октомври – 5 ноември
в дните вторник и петък
18:30 ч. – 20:30 ч.
По време на криза става все по-трудно да привлечеш вниманието на потребителите, да ги убедиш в предимствата на своя продукт и в крайна сметка – да им продадеш своите стоки или услуги. В средите на бизнеса все по-често се чуват фразите: „Няма клиенти!“, „Няма търсене!“, „Никой не купува!“, „Приходите намаляха!“, „Няма печалба!“.
Намаляващото търсене и свиващият се пазар поставят на изпитание компетентността на българските предприемачи – тяхната изобретателност, иновативност, креативност и аналитичност. На изпитание са подложени и техните познания по маркетинг. Това от своя страна се явява съществен проблем, защото именно маркетинговият инструментариум предлага средства, посредством които да се стимулира търсенето, да се позиционират фирмените продукти и марки по уникален начин и в крайна сметка да се привлече вниманието на потребителите.
Владеенето на набор от умения в областта на маркетинга или съответно – наличието на екип от компетентни маркетингови експерти, всъщност се превръща в едно от най-съществените конкурентни предимства на компаниите днес.
Целта на обучението е участниците в него да бъдат запознати с основите на маркетинга и с маркетинговия инструментариум, който могат да използват, за да постигнат пазарен успех. Предназначението на този курс е участниците в него да повишат своята квалификация в областта на маркетинга и да адаптират своите познания към настоящата икономическа реалност.
Теми в програмата:
1. Защо маркетингът е по-важен отвсякога?
2. Кои са основните понятия и категории в маркетинга? Защо е по-важно да узнаем какво клиентите ни чувстват, а не какво клиентите мислят?
3. Как потребителите вземат решение за покупка – базов модел на потребителското поведение.
4. Как да разработим индивидуален модел „Потребност–покупка“ на всички продукти и брандовете, които маркетираме?
5. Кои са точките на влияние в модела „Потребност–покупка“, върху които можем да въздействаме? Как да фокусираме маркетинговите си усилия към конкретна точка на влияние?
6. Задълбочен поглед върху базовия модел на потребителско поведение – как да създадем стимули, чрез които да подтикваме потенциалния клиент към желаната от нас посока на всеки етап от неговото решение за покупка?
7. Основи на STP маркетинга – как успешно да позиционираме собствените си продукти и брандове на пазара? Сегментиране на пазара и избор на целеви сегмент.
8. Управление на елементите на маркетинговия микс – как да разработим комплексна маркетингова стратегия?
9. Как да анализираме основните конкуренти и собствените си пазарни позиции?
10. Стратегии за стимулиране на търсенето – управление на възприятията за доход; потребителските очаквания; потребителските вкусове; внушението за допълващ или заместващ продукт; увеличаване на размера на потенциалния пазар.
11. Как да стимулираме търсенето, като въздействаме върху възприятията за доход на потенциалните ни клиенти? Buy now, pay later или нещо по-добро?
12. Как да стимулираме търсенето, като влияем върху потребителските очаквания?
13. Как да стимулираме търсенето, като променяме потребителските вкусове?
14. Как да стимулираме търсенето чрез внушението за допълващ продукт – „OREO – любимата бисквитка на млякото“.
15. Как да стимулираме търсенето чрез внушението за заместващ продукт – „Всичко, което Sprite прави, е да утолява жаждата“.
16. Каква комуникационна политика да приложим, за да увеличим размера на потенциалния ни пазар?
17. Решаване на практически казус стъпка по стъпка през етапите – дълбочинно сегментиране и таргетиране; индивидуален модел на процеса „потребност–покупка“; идентифициране на точките на влияние; дълбочинно пазарно позициониране; дефиниране на конкретна цел за увеличаване на продажбите; разработване на комплексна маркетингова стратегия (включваща всички елементи на микса) съгласно дефинираната цел.
Лектор: д-р Мария Цонова
Д-р Мария Цонова е завършила Университета за национално и световно стопанство, специалност „Икономика и управление на търговията“, с отличие. Продължава висшето си образование, като придобива магистърска степен и впоследствие става „Доктор по икономика и управление”. Мария Цонова притежава и сертификат Trainer Enterpreneurship, издаден съвместно от три официални институции – Министерството на труда и социалната политика – България, Министерството на външните работи – Белгия, и Българската търговско-промишлена палата. Завършила е успешно и курса „PSS – професионални търговски умения“ на Achieve Global – водещ световен лидер в професионалното обучение в областта на продажбите и бизнес комуникацията.
Има богат практически опит в областта на маркетинга, управлението на продажбите и търговията, придобит по време на активната й работа в тази област. Разработила е собствен семинар, който изнася по покана на Българската търговско-промишлена палата. Семинарът е посветен на практическото приложение на стратегическия маркетинг за увеличаване на продажбите в условията на българския пазар. През последните години освен като управленски консултант Мария Цонова работи и като преподавател в няколко фирми за професионално обучение, както и като лектор в Американо-английската академия.